Turgut Özal Tıp Merkezi onkoloji servisine başvuran kanser olgularında kişilik özelliklerinin incelenmesi
Determining personality traits of cancer patients WHO admitted the TÖTMoncology service
- Tez No: 412704
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: A tipi hırslı, rekabetçi, yüksek sesle konuşan, sabırsız, B tipi sabırlı, uyumlu, yavaş hareket eden, başkalarıyla tartışmaya girmeyen, C tipi duygularını ifade edemeyen, öfkelerini bastıran, başkalarını memnun etmeye çalışan insanlardır. Bu araştırma, kanser hastalığının oluşumunda kişilik özelliklerinin etkisinin olup olmadığını ve beslenme, ailesel faktörler ve fiziksel aktivite gibi faktörlerin kanser hastalığına etkisini incelemek amacıyla planlanmış vaka-kontrol çalışmasıdır. Materyal-Metot: Araştırmanın evrenini Malatya ili Turgut Özal Tıp Merkezine başvuran 151 kanser vakası ile 201 kontrol grubu oluşturmaktadır. Batıgün ve Şahin tarafından geliştirilen A Tipi ve Kurass'ın geliştirdiği Bozo ve Arkadaşlarının geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasını yaptığı C Tipi Davranış Ölçekleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Type A is ambitious, competitive, speaking out loud, impatient; Type B patient, adaptable, slow moving, without entering into discussions with others, who can not express Type C is feelings, which suppress their anger, people are trying to please others. This study, whether the effects of personality in the development of cancer and nutrition, family factors, and factors such as physical activity planned to examine the effect of cancer case-control study. Material and Method: The researh constitutes 151 patients in cancer group who admitted the TÖTM oncology clinics and 251 control group patient who admitted internal diseases clinics in TÖTM. In this research we have been used Type A personality trait scale which developed by Batıgün and Şahin and Type C personality type scale, which developed by Kurrass and made by Bozo and friends the validity and reliability study in Turkey .