İskemi modifiye albümin, astım tanısında solunum fonksiyon testinin yerine kullanılabilir mi ?
Can ischemia modified albumin be used as respiratory function testin diagnosis of asthma ?
  1. Tez No: 412730
  2. Yazar: MERVE GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN METE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Astımlı çocuklarda solunum fonksiyon testi, 6 yaş altındaki hastaların çoğunda, etkin iletişimin sağlanamadığı çocuklarda, mental motor retardasyon durumlarında, sessiz akciğer tablosunun oluştuğu, ekspiryumun belirgin kısıtlandığı ağır astım ataklarında yapılamamaktadır. Solunum fonksiyon testi yapılamayan bu hasta grubunda objektif bir noninvaziv yeni tanı yöntemine ihtiyaç vardır. İskemi durumunda ortaya çıkan hipoksi, asidoz, serbest radikal oluşumu nedeniyle yapısında değişiklik meydana gelmiş albumine“iskemi modifiye albumin”(İMA) denilmektedir ve son yıllarda yeni bir iskemi belirteci olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda egzersiz provakasyon testi ile bronkospazm saptanan hastalarda, bronkospazma sekonder oluşan iskemi sonrasında serumda İMA düzeyleri incelenmiştir. Çalışmaya yaşları 7-16 yaş arası olan 15'i erkek, 12'sı kız toplam 29 astım hastası ile yaşları 6-16 yaş arası 17'si erkek, 14'ü kız olmak üzere toplam 34 sağlıklı çocuk alınmıştır. Araştırmamızda astım ve kontrol hastalarında egzersiz testi öncesi ve sonrası solunum fonksiyon testi yaptırılıp serum İMA düzeyleri değerlendirildi. Grupların yaş ve cinsiyet, vücut ağırlığı, boy, maksimum kalp atım hızına ulaşma süresi ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Ailede doktor tanılı astım öyküsü, aile atopi öyküsü ve deri prick testi pozitifliği oranlarında astım ve kontrol grubunda (sırasıyla p:0,005,p:0,017, p:0,007), eozinofil yüzde ve total Ig E oranlarında astım ve kontrol grubunda (p0,05).
Özet (Çeviri)
It is difficult to perform pulmonary function test in children with asthma especially in most of children below the age of 6, in children that cannot be communicated effectively, in children with mental and motor retardation, in severe asthma attacks with silent lung due to limited expiration. There is a need of objective and noninvasive new diagnostic marker in these patients. Albumin that develop after ischemia induced hypoxia, acidosis, free radicals are called“Ischemia modified albumin”(IMA) and used as ischemia marker in recent years. In our study, serum IMA levels were evaluated after ischemia secondary to bronchospasm in patients who perform exercise provocation test. Study included 15 male and 12 female total 29 asthma patients, with the age of 7-16 years and 17 male, 14 female total 34 healthy children, with the age of 6-16 years. In our study pulmonary function test and serum IMA levels were evaluated before and after exercise test. There is not statistically difference between groups in terms of age, gender, weight, height, time to reach maximum heart rate (p>0.05). Statistical significance of family member diagnosed of asthma, atopia history in family and skin prick test positivity in between groups were respectively p: 0.005, p: 0.007, p: 0.007. Eosinophilia and total IgE levels were significantly different in patients with asthma and healthy controls (p0.005).