Voleybolcularda el bileği kas kuvveti ile sinir ileti hızlarının karşılaştırılması
Comparing the muscle strength of wrist and speed of neural transmission in volleyball players
  1. Tez No: 412731
  2. Yazar: EVREN EBRU ALTINCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL BAYAZIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Spor, Neurology, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, üst ekstremite hareketlerini yoğun olarak kullanan bayan voleybol oyuncularında el bileği ve dirsek kas kuvvetleri ile bu bölgelere yönelik elektro fizyolojik değişiklik hızlarını karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza 30 profesyonel bayan voleybol oyuncusu katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcuların yaş ortalaması 19,70(±1,4 yıl) olarak belirlenmiştir. Denekler, en az 4 yıldır voleybol sporu ile uğraşan elit düzeydeki sporculardan seçilmiştir. Çalışmada öncelikle sporcuların dirsek ve el bileği kas kuvveti ölçümleri alınmıştır. Ölçümler Biodex sistem-3 dinamometresi ile yapılmıştır. İzokinetik dirsek ve el bileği testleri 60°/sn ve 120°/sn olmak üzere farklı hızlarda 5 ve 10 tekrardan oluşan setler halinde ekstansiyon ve fleksiyon hareketleri ile gerçekleştirilmiştir. Daha sonra sporcuların üst ekstremitelerini ve özellikle el bileği ve dirseklerini yoğun olarak kullanmalarından dolayı üst ekstremite kaslarının hemen hemen tamamını innerve eden n.radialis, n.medianus ve n.ulnaris sinirlerinin motor sinir ileti hızları EMG aleti ile ölçülmüştür. EMG ölçümleri Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. Motor sinir ileti hızları ölçülüp, sinir ileti hızının azalmasına bağlı olarak motor kayıplar değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda sporcuların el bileği ve dirsek kas kuvvetleri ile sinir ileti hızları karşılaştırılmıştır. İstatistik uygulamaları SPSS 22.0 Windows programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to compare the muscle strengths of wrist and elbow in female volleyball players who use upper limp movements extensively with electrophysiological speeds of change associated with such areas. Method: 30 professional female volleyball players are involved in our study. The average age of recruited athletes in the study is determined as 19.70 (±1.4 years). Subjects are selected among elite athletes who are engaged in volleyball for at least 4 years. In the study, first the muscle strength of elbows and wrists of athletes were measured. The measurements were performed using Biodex system-3 dynamometer. Isokinetic elbow and wrist tests were performed with extension and flexion movements in sets repeated 5 and 10 times with different speeds of 60°/sec and 120°/sec. Then, as the athletes use their upper limbs and especially their wrists and elbows extensively, the speed of motor neural transmission of n.radialis, n.medianus and n.ulnaris nerves that innervate almost all upper limb muscles were measured using EMG. EMG measurements were performed at Neurology Department of Medicine Faculty at Kocaeli University. Speeds of motor neural transmission were measured and motor losses due to reduced speed of neural transmission were assessed. Based on the data obtained, the wrist and elbow muscle strengths of athletes were compared with speeds of neural transmission. Statistical applications were conducted in SPSS 22.0 Windows program.