Farklı materyallerle hazırlanmış inley restorasyonlarda yorulma testi sonrası mikrosızıntının değerlendirilmesi
The Evaluation of Microleakage in Inley Restorations After Fatıgue Test Which Prepared Different Materials
- Tez No: 412743
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER EVLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı; 2 farklı rezin siman ile simante edilmiş feldspatik porselen ve rezin nano seramik materyallerinden elde edilmiş olan inley restorasyonlarda yorulma sonrası marjinal adaptasyon ve mikrosızıntı değerlerini karşılaştırmaktır. Çekilmiş 40 adet çürüksüz büyük azı dişlerinde standart inley kaviteleri oluşturulmuş ve bunlara uygun, CEREC AC (Sirona Dental Sytems GmbH, Bensheim, Germany) sisteminde restorasyonlar üretilmiştir. Üretilen Cerec Blokları (Sirona Dental Sytems GmbH, Bensheim, Germany) ve 3M Ultimate Lava Blokları (3M ESPE AG, Seefeld, Germany), Panavia F 2.0 (Kuraray , Osaka, Japan) ve Rely-X Ultimate (3M ESPE AG, Seefeld, Germany) rezin simanları ile simante edilmiştir. Çalışmada kullanılan materyaller ve rezin simanlar baz alınarak 4 grup oluşturulmuştur. (n=10) Deney örnekleri 1 gün boyunca sentetik tükürük içerisinde bekletildikten sonra başlangıç marjinal adaptasyonları değerlendirilmiştir. Sonrasında tüm örneklere yorulma testleri uygulanmış ve tekrar marjinal adaptasyon değerleri incelenmiştir. Son olarak tüm örnekler bazik fuksin solüsyonunda 1 gün bekletildikten sonra mikrosızıntı skorları stereomikroskopta incelenmiştir. Elde edilen veriler, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon işaret testi kullanılarak değerlendirilmiştir.Çalışmada siman gruplarında mikrosızıntı skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Cerec Bloklarının mikrosızıntı skorları Ultimate Lava Bloklardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to evaluate the marginal adaptation and amount of microleakage values after fatigue test in comparing feldspathic porcelain and resin nano ceramic inley restorations when cemented with two different resin cements. Standart inley cavities were prepared on 40 extracted non carious human molars. According to these cavities, restorations were manifactured in CEREC AC. Obtained CEREC and 3M Lava Ultimate blocks were cemented with Panavia F2.0 and Rely X Ultimate Resine cements. 4 groups were maintained according to the used materials and resine cements. Initial marginal adaptation was evaluated after the samples were stored in synthetic saliva for a day. After that, fatigue test aplied to the samples and marginal adaptation values was reevaluated. Finally microleakage scores were evaluated with stereomicroscobe, after all samples were stored in basic fucsin solution for a day. All datas were evaluated according to Mann Whitney U test and Wilcoxon sign test. Micoleakage scores showed statistically no significant differences in both resine groups. Cerec blocks showed significantly higher levels of microleakage values when compared the Lava Ultimate Blocks. On behalf of our study it could be conculuded that the best results in evaluating microleakage and marginal adaptation scores were achived when Lava Ultimate blocks are cemented with Rely Ultimate cement.