Farklı preparasyon tasarımları ve CAD/CAM materyallerinin mandibular birinci molar dişlerde uygulanan indirekt adeziv restorasyonların stres dağılımına etkisi: sonlu elemanlar analizi
Effect of different preparation designs and CAD/CAM materials on stress distribution of indirect adhesive restorations applied to mandibular first molar teeth: A finite element analysis
  1. Tez No: 1010293
  2. Yazar: ZÜBEYDE LAL OKKAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, mandibular birinci molar dişte farklı preparasyon tasarımı ve CAD/CAM materyalleri kullanılarak oluşturulan inley, genişletilmiş inley, overlay ve oklüzal veneer restorasyonlarda, oklüzal kuvvetler altında oluşan stres dağılımını üç boyutlu sonlu elemanlar analizi (FEA) ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Mandibular birinci molar diş modeli üzerinde dört farklı preparasyon tasarımı (inley, genişletilmiş inley, overlay ve oklüzal veneer) oluşturulmuştur. Her bir preparasyon tasarımı için dört farklı CAD/CAM materyali (IPS e.max CAD, Celtra Duo, Cerasmart ve CROWNTEC) kullanılarak restorasyon modelleri hazırlanmış ve üç boyutlu sonlu elemanlar analizine uygun hale getirilmiştir. Modeller üzerine oklüzal yüzeye dik yönde 600 N büyüklüğünde kuvvet uygulanmış ve oluşan stres dağılımları Von Mises ve maksimum asal gerilme (σ₁) kriterleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Üç boyutlu sonlu elemanlar analizi sonuçları, restorasyon–siman–diş kompleksindeki stres dağılımının preparasyon tasarımı ve restoratif materyalin elastik modülüne bağlı olarak belirgin şekilde değiştiğini göstermiştir. Yüksek elastik modüllü materyallerde stresin restorasyon bünyesinde yoğunlaştığı, düşük elastik modüllü materyallerde ise stresin özellikle siman tabakasında daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Preparasyon tasarımına bağlı olarak intrakoronal preparasyonlarda stresin daha lokalize olduğu, tüberkül örtüsü sağlayan preparasyonlarda ise daha homojen dağıldığı gözlenmiştir. Preparasyon kapsamının artmasıyla birlikte oklüzal yüklerin restorasyon tarafından daha fazla karşılandığı ve dentin gerilmelerinin görece sınırlı kaldığı saptanmıştır. Sonuç: Çalışmanın sonucunda, indirekt adeziv restorasyonlarda stres dağılımının preparasyon tasarımı ve materyalin elastik özelliklerinden belirgin şekilde etkilendiği belirlenmiştir. Bu doğrultuda, preparasyon tasarımı ve materyal seçiminin birlikte değerlendirilmesi, restorasyonların biyomekanik davranışının optimize edilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the stress distribution under occlusal loading in inlay, extended inlay, overlay, and occlusal veneer restorations constructed with different preparation designs and CAD/CAM materials on a mandibular first molar, using three-dimensional finite element analysis (FEA). Materials and Methods: Four different preparation designs (inlay, extended inlay, overlay, and occlusal veneer) were created on a mandibular first molar model. For each preparation design, restoration models were generated using four different CAD/CAM materials (IPS e.max CAD, Celtra Duo, Cerasmart, and CROWNTEC) and prepared for three-dimensional finite element analysis. A load of 600 N was applied perpendicular to the occlusal surface, and the resulting stress distributions were evaluated using Von Mises and maximum principal stress (σ₁) criteria. Results: The results of the three-dimensional finite element analysis demonstrated that the stress distribution within the restoration–cement–tooth complex varied depending on the preparation design and the elastic modulus of the restorative material. In materials with a high elastic modulus, stresses were predominantly concentrated within the restoration, whereas in materials with a lower elastic modulus, higher stress values were observed particularly in the cement layer. Stress distribution was more localized in intracoronal preparations, while more homogeneous patterns were observed in cusp-covering designs. As the extent of the preparation increased, occlusal loads were more effectively absorbed by the restoration, and dentin stresses remained relatively limited. Conclusion: Within the limitations of this study, stress distribution in indirect adhesive restorations was significantly influenced by preparation design and the elastic properties of the restorative material. Therefore, the combined evaluation of preparation design and material selection is essential for optimizing the biomechanical behavior of restorations.