Fazla kilolu ve obez kadınlarda adımsayar ile egzersiz şiddetinin belirlenmesi ve izlenmesi
Overweight and obese women with a pedometer determination and monitoring exercise intensity
- Tez No: 412753
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Obezite tedavisinde aerobik egzersizin önemli bir yeri vardır ve uygulanacak aerobik egzersizin süresi, sıklığı ve şiddeti kişiye özel planlanmalıdır. Kişi için belirlenen hedef egzersiz düzeyine ulaşabilmek için düşük maliyetli, fiziksel aktiviteyi objektif olarak monitörize edebilen cihazlar olan adımsayarlar kullanılabilir ancak adımsayarların egzersiz şiddetini yansıtma özelliğinin olmaması önemli bir eksikliktir. Bu çalışmada; egzersiz şiddetinin takip edilebildiği yeni yazılımlı adımsayar EcePedo® ile kişiye özel belirlenen orta şiddette aerobik egzersize karşılık gelen hedef adım aralığındaki yürüyüşün fazla kilolu ve obez kadınlar üzerine etkinliği araştırıldı. Çalışmaya 12 haftalık egzersiz programına katılmayı kabul eden, yaş ortalaması 45,82± 9,1 VKİ ortalaması 32,47±3,42 olan 50 fazla kilolu ve obez kadın dahil edildi. Kadınlar randomize olarak iki gruba ayrıldı. 28 kadın çalışmayı tamamlayabildi. Değerlendirme parametreleri olarak; egzersiz öncesi ve 12 haftalık egzersiz programının bitiminde, USG ile viseral yağ kalınlığı ölçümü ve koşu bandında oksijen tüketim analizörü ergospirometre kullanılarak Modifiye Bruce protokolü ile kardiyopulmoner egzersiz testi sırasında direkt VO2 max ölçümü yapıldı. Gözetimli yürüyüş bandı grubundaki kadınlar (n=14); haftada 5 gün, günde 30 dakika, ilk dört hafta VO2 max'ın % 50 si, kalan 8 hafta VO2 max'ın % 70' ine karşılık gelen hedef kalp hızında yürüyüş bandında toplam 12 hafta orta şiddette aerobik egzersiz programı uyguladı. EcePedo® adımsayar grubundaki kadınlar (n=14); haftada 5 gün, günde 30 dakika, ilk dört hafta VO2 max'ın % 50'si, kalan 8 hafta % 70'indeki kalp hızına karşılık gelen hedef adım aralığında toplam 12 hafta aerobik egzersiz programı uyguladı. 12 haftalık program sonunda, her iki grupta orta şiddette aerobik egzersizin kilo, VKİ, bel ve kalça çevresini azaltmada, VO2 max'ı artırmada etkili olduğu bulundu. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aerobic exercise has an important place in the obesity treatment and duration, frequency and intensity of aerobic exercise should be planned individually. Physical activity can be monitored with devices pedometer can be used that reach to determined the target level of exercise for person by low cost, but it is important that pedometer is a lack of reflectivity intensity of exercise. In this study, the exercise intensity can be monitoring with a new software EcePedo® pedometer and aerobic exercise personalized identified at moderate intensity corresponding to walking in the range of the target step on the overweight and obese women were investigated. Mean age 45.82± 9.1, the average of BMI 32.47±3.42, 50 overweight and obese women who agreed to participate in an exercise program for 12-week were included to this study. Women were randomly divided into two groups. 28 women were able to complete the study. As assessment parameters; before exercise and at the end of exercise program for 12 weeks, measurement visceral fat thickness with US and measurement of direct VO2 max by Modified Bruce protocol during cardiopulmonary exercise testing using oxygen consumption analyzer is ergospirometr on the treadmill was made. Women (n=14) in supervised treadmill group were performed 5 days a week,30 minutes a day, the first four weeks 50% of VO2 max, remaining 8 weeks 70 % of VO2 max corresponding to target heart rate aerobic exercise program for 12 weeks totally on the treadmill. Women (n=14) in Ecepedo® pedometer group were performed 5 days a week, 30 minutes a day, the first four weeks 50 % of VO2 max, remaining 8 weeks 70 % of VO2 max corresponding to heart rate in the target range of step aerobic exercise program for 12-week totally. At the end of the 12-week program, in both groups were performed at moderate intensity aeorbic exercise was found reduction of weight, BMI, circumference of waist and hip, also to be effective in enhancing VO2 max. There was no statistically significant difference between the two groups (p> 0.05).