Fazla kilolu ve obez kadınlarda egzersiz eğitiminin fiziksel aktivite düzeyi ve egzersiz farkındalığı üzerine etkisi
The Effect of Exercise Training on Physical Activity Level and Exercise Awareness in Overweight and Obese Women
- Tez No: 756420
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite ve yetersiz fiziksel aktivite günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Hem obezite hem fiziksel inaktivite bir çok kronik hastalık için risk faktörüdür. Bu çalışmada fazla kilolu ve obez kadınlarda egzersize yönelik eğitimin fiziksel aktivite düzeyi ve egzersiz farkındalığı üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma Ağustos-2021 ve Şubat-2022 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı iki farklı yerleşkede yer alan ve toplam altı birim olan Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri'ne kayıtlı fazla kilolu ve obez kadın hastalardan çalışmamıza katılmaya gönüllü olan ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 112 kişi ile tamamlandı. Katılımcılar randomize edilerek müdahale ve kontrol grubu olarak ayrıldı ve üç ay boyunca takip edildi. Katılımcıların sosyo-demografik ve klinik özellikleri alındıktan sonra her iki gruba da çalışmanın başlangıcında ve sonunda (üç ay sonunda) fiziksel aktivite düzeyini tespit etmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ) ve egzersiz farkındalık düzeyini değerlendirebilmek için Egzersiz Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (ESİM) uygulandı ve antropometrik ölçümleri kaydedildi. Kontrol grubuna rutin öneriler dışında başka hiçbir müdahalede bulunulmadı ve üç ay sonra kontrole çağırıldı.Müdahale grubuna ise ilk görüşmenin ardından rutin önerilerle beraber egzersiz farkındalığını arttırmaya yönelik yüzyüze eğitim verildi ve üç ay boyunca iki haftada bir telefonla aranarak görüşme sağlandı.Veriler SPSS22.0 paket programı kullanılarak analiz edildi.İstatistiksel olarak anlamlılık sınırı p0,05).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Obesity and insufficient physical activity are among the most important health problems of today. Both obesity and physical inactivity are risk factors for many chronic diseases. In this study, it was aimed to investigate the effect of exercise-oriented training on physical activity level and exercise awareness in overweight and obese women. Methods: This study was conducted among overweight and obese female patients who were registered to the Education Family Health Centers, which are located in two different campuses of Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine between August-2021 and February-2022, with a total of six units, and volunteered to participate in our study. completed with 112 people who met the inclusion criteria. Participants were randomized into intervention and control groups and followed for three months. After taking the socio-demographic and clinical characteristics of the participants, the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ) was used to determine the physical activity level at the beginning and at the end of the study (at the end of three months) and the Exercise Health Belief Model Scale (ESIM) to evaluate the exercise awareness level. ) was applied and anthropometric measurements were recorded. The control group received no other interventions other than routine recommendations and was called for control three months later. After the first interview, the intervention group was given face-to-face training to increase exercise awareness along with routine recommendations, and an interview was provided by phone calls every two weeks for three months. Data SPSS22.0 package program The statistical significance limit was accepted as p0.05).