Cinsel istismar sonrası posttravmatik stres bozukluğu gelişen hastalarda serum beyin kaynaklı nörotrofik faktör, PROBDNF ve doku plazminojen aktivatörü düzeyleri
Serum brain derived neurotrophic factor, PROBDBF, tissue plasminogen activator levels in patients with posttaumatic stres disorder due to sexual abuse
- Tez No: 412754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Posttravmatik Stres Bozukluğu (PTSB), çeşitli travmalardan sonra ortaya çıkabilen ancak cinsel istismarla güçlü bir ilişki sergileyen önemli morbiditesi olan bir ruhsal bozukluktur. Travmaya maruz kalmış çocuklarda sık görülmesine rağmen etyopatpogenezinin nörobiyolojik kısmı henüz tam olarak aydınlatılmış değildir. Bu çalışmada PTSB etiyopatogenezinde Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF), proBDNF ve Doku Plazminojen Aktivatörünün (tPA) rolünün değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmaya, cinsel istismara bağlı PTSB tanısı alan 8 ila 18 yaş aralığındaki 31 olgu ve 31 sağlıklı gönüllü kontrol dâhil edilmiş olup örneklemin tamamı kız cinsiyetteki bireylerden oluşturulmuştur. Olgu grubundaki katılımcıların PTSB tanıları DSM-IV-TR tanı ölçütleri esas alınarak yapılan klinik görüşmeyle kesinleştirilmiş, PTSB'nin semptom sıklık ve şiddetini tespit edebilmek amacıyla çocuk ve gençler için klinisyen tarafından uygulanan posttravmatik stres bozukluğu ölçeği (CAPS-CA=TSSB-ÖÇE) araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Kontrol grubundaki katılımcıların ruhsal bozukluk açısından, olgu grubundaki katılımcıların binişik psikiyatrik bozukluklar açısından değerlendirilmesi yine DSM-IV-TR tanı ölçütleri esas alınarak yapılan klinik görüşmeyle gerçekleştirilmiştir. Tüm bireylerden 10 ml venöz kan örnekleri alınıp, serumları ayrıştırılarak analiz gününe kadar -20°C de saklanmış, tüm örnekler tek seferde çalışılmıştır. Serumda BDNF, proBDNF ve tPA düzeyleri ölçümü için Enzyme-Linked Immunosorbent Assay yöntemi (ELISA) yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, olgu grubunda BDNF ve proBDNF düzeylerinin kontrollerden anlamlı olarak daha düşük, tPA'nın ise anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Serum BDNF, proBDNF ve tPA'nın PTSB etyopatogenezindeki yerinin daha iyi anlaşılması için her iki cinsiyette katılımcının olduğu daha geniş örneklemi olan uzunlamasına çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Posttraumatic Stres Disorder (PTSD) can occur after many traumas but has a strong relationship with sexual abuse and associated with increased morbidity. Although its high prevalance in children with trauma, the data about neurobiological basis of its etiology remains unclear. The aim of this study is to examine the role of BDNF, proBDNF and tPA in the etiopathogenesis of PTSD. Thirty-one patients between 8 and 18 years-old who have been PTSD diagnosed due to sexual abuse and 31 healthy volunteer controls were included in the study. All participants were female. In the patient group the clinical diagnosis of PTSD was based on DSM-IV-TR criteria using an interview with children and Clinican-Administered Post-Traumatic Stres Disorder Scale for Children and Adolescents (CAPS-CA) was administered by researcher to evaluate the frequency and severity of PTSD symptoms. A clinical interview which was based on DSM-IV-TR criteria was also conducted to screen control subjects for psychiatric disorders and patients for comorbid psychiatric disorders. Ten milliliters venous blood samples are collected from all participants, their serums were seperated and stored at -20°C until analysis day. All measure- ments were conducted on the same day. BDNF, proBDNF and tPA levels were measured using Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. The results of the present study revealed that serum levels of BDNF and proBDNF in PTSD group were significantly lower but tPA level was significiantly higher with respect to those of healty control subjects. Longitudinal studies on a larger sample including both male and female subjects are required for a better understanding the role of BDNF, pro BDNF and tPA in the etiopathogenesis of PTSD.