Düzce Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi bilgisayar bölümü öğrencilerinde elektromanyetik radyasyon riski ve koruyucu uygulamalarının değerlendirilmesi
Düzce University Faculty of Technical Education department of computer in students application sevaluation of electromagnetic radiation risk and protective
- Tez No: 412760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AraĢtırmanın amacı, 2013-2014 öğretim dönemi Düzce Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencilerinde elektromanyetik radyasyon riski bilgi düzeylerini, tutumlarını ve korunma yöntemleri ile ilgili uygulamalarını değerlendirmektir. AraĢtırmanın evrenini, Düzce Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 2013-2014 öğretim döneminde öğrenimlerini sürdüren toplam 140 tane birinci ve ikinci sınıf öğrencileri oluĢturmuĢtur. Veri toplama, gözlem altında yapılandırılmıĢ anket formunun doldurulması yoluyla gerçekleĢtirilmiĢtir. AraĢtırmacı tarafından oluĢturulan anket 69 sorudan oluĢan ve cevaplayanların elektromanyetik radyasyon konusunda bilgi, tutum ve davranıĢlarını ölçen bir anket formudur. AraĢtırma tanımlayıcı tipte bir araĢtırmadır. AraĢtırmaya katılan öğrencilerin %55.7‟ si erkek, %51.4‟ ü birinci sınıftadır. Bu çalıĢmada öğrencilerin elektromanyetik radyasyon konusundaki bilgi puanları, davranıĢ puanları ve tutum puanları düĢük bulunmuĢtur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study, the 2013-2014 academic year, Düzce University Faculty of Technical Education of students in Computer Engineering electromagnetic radiation risk level of knowledge, attitudes and practices related to protection methods was evaluated. The universe of study, Düzce University Department of Computer Engineering in the Faculty of Technical Education Continuing education period 2013-2014 a total of 140 units were first and second grade students. Data collection under observation of a structured questionnaire was conducted by filling. The survey consists of 69 question screated by there searcher and there spondents knowledge about electromagnetic radiation is a questionnaire that measures attitudes and behaviors. Research is a descriptive study.%55.7 of students who participated in the study were male and %51.4 are first-class. In this study, students rated their knowledge of electromagnetic radiation, behavior and attitude scores were low points.