Alt solunum yolu enfeksiyonlarında bakteriyel etkenlerin ve bazı direnç genlerinin polimeraz zincir reaksiyonu ile araştırılması
The investigation of bacterial pathogens and resistance genes in the lower respiratory tract infections BY polymerase chain reaction
  1. Tez No: 412803
  2. Yazar: ÖZLEM AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Alt solunum yolu enfeksiyonu olan hastaların solunum yolu örneklerinde, multipleks PZR ile bakteriyel etkenlerin saptanması, CTX-M, NDM ve mecA direnç genlerinin tespiti ve multipleks PZR'ın etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Eylül 2011-Nisan 2013 tarihleri arasında akut alt solunum yolu enfeksiyonu belirtileri ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi ve Konya Numune Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniklerine başvuran, toplum kaynaklı pnömoni, KOAH alevlenmesi ve bronşiektazi akut alevlenmesi tanısı konulan, ayaktan veya yatırılarak tedavi edilen, 197 hasta çalışmaya alındı. Hastalardan alınan örnekler, eş zamanlı olarak koyun kanlı agar, çikolata agar ve EMB agara ekilerek kültür işlemine alındı. Bakteri tip tanımlaması, Vitek2 (Biomerieux) tam otomatik tanımlama sistemi ile yapıldı. Moleküler olarak bakterilerin amplifikasyonu, deteksiyonu ve direnç genlerinin tespiti moleküler mikrobiyoloji labaratuvarında CAP-Bac-PN Mix (Gen ID®; Autoimmun Diagnostika GmbH, Almanya) kiti kullanılarak yapıldı. Bulgular: Kültür yöntemi ile tüm olguların 62'sinde (% 31,5) en az bir bakteri üremesi saptanırken bu sayı multipleks PZR ile 125'e (%63,5) yükseldi. PZR de en çok saptanan bakteriler sırasıyla; S.pneumoniae (%32), H.influenzae (% 31) oldu. Çoklu etken saptama oranları açısından PZR ile kültür arasında anlamlı farklılık vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the bacterial pathogens and CTX-M, NDM, mecA resistance genes by multiplex PCR in the respiratory tract samples of the patients in community acquired lower respiratory tract infections and evaluate the efficiency of multiplex PCR. Results: At least one bacterial growth was determined in 62 (31.5%) of all patients with culture method. This number increased to 125 (63.5%) with multiplex PCR. The bacterie which were most commonly identified by PCR were S. pneumoniae (32%) and H. influenzae (31%).