Akut pankreatit tanı ve prognoz göstergesi olarak 'soluble ürokinaz plazminojen aktivatör reseptörünün' (su par) rolü
The role of 'soluble uroki̇nase plasmi̇nogen acti̇vator receptor' (supar) as an i̇ndi̇cator i̇n maki̇ng di̇agnosi̇s and esti̇mati̇ng prognosi̇s
- Tez No: 412808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızda, değişik hastalıklarda inflamatuar sistemin yanıt düzeyini gösterdiği belirtilen biyobelirteç olarak 'SuPAR' kullanılarak, akut pankreatit hasta grubunda çalışılacaktır. Bu çalışmada akut pankreatit hasta grubunda SuPAR serum seviyelerinin;tanı koyma ve prognozu belirlemedeki etkinliği; CRP ve diğer rutin laboratuvar sonuçları ile Ranson Kriterleri, Balthazar Kriterleri, Rapid Acute Physiologic Score (RAPS) skoru, Modifiye Glaskow (Imrie) Kriterleri ile kıyaslanarak faydalı olup olmadığı; hastaneye yatış süresini ve hastane içi mortalite ile ilişkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu prospektif araştırma çalışması, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Servisine başvuran 18 yaş üstü, travmakaynaklı olmayan karın ağrısı olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden başvuruları içermektedir. Bu başvurular, laboratuvar ve radyolojik tetkikler sonucunda akut pankreatit tanısı alıp almadıklarına göre 'hasta ve kontrol grubu'na ayrıldı.Kontrol grubu, belirtilen yaş aralığında olan, acil servise travma kaynaklı olmayan karın ağrısı ile başvurmuş, ayırıcı tanıda düşünülmesine rağmen akut pankreatit dışı karın içi patoloji tespit edilen hastalardan oluştu. Tüm vakaların demografik özellikleri, iletişim bilgileri, acil serviste acil hekimi tarafından planlanan laboratuvar ve görüntüleme tetkik parametreleri kaydedildi. Hasta grubunda yer alan hastaların bu parametreleri kullanılarak Ranson Kriterleri, Balthazar Şiddet İndeksi, Rapid Acute Physiologic Score (RAPS) skoru, Modifiye Glaskow (Imrie) Kriterleri hesaplanarak kaydedildi. Hasta grubu Ranson Kriterlerine göre 4 ve 4'ün üzerindeki skorlar şiddetli pankreatit, diğerleri hafif pankreatit olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bulgular: Belirlenen çalışma süresi içerisinde %62,1 (n=59) hasta ve %37,9 (n=36) kontrol kişinin bilgileri alındı. Hasta grubu Ranson Kriterleri'ne göre hastalığın şiddet derecesine göre sınıflandırıldığında %10,2 (n=6) 'nun şiddetli, %89,8 (n=53) 'inin ise hafif olduğu görüldü. Hastalığın etiyoloji sorgulamasında %67,8 (n=40)'i bilyer, %32,2 (n=19) ise non-bilyer hastalıklardı. Çalışmaya alınan kişilerin %44,2'si (n=42) erkek ve %55,8'i (n=53) kadındı. Akut pankreatit grubu ve kontrol grubu arasında suPAR seviyeleri arasında istatistiki olarak anlamlı fark mevcut. suPAR seviyesinin Akut Pankreatit hastalığında ayırıcı tanısı için uygun olup olmadığının tespit edilmesi için ROC analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: SuPAR, a new biomarker that was shown to demonstrate the responding level of inflammatory system in case of different illnesses, was questioned over patient group with acute pancreatitis. In this study, it was investigated whether SuPAR serum level of patients with acute pancreatitis has efficiency in making diagnosis and estimating prognosis; has usefulness by comparison with results of CRP and other laboratory results, Ranson's Criteria, Balthazar Criteria, Rapid Acute Physiologic Score (RAPS), Modified Glaskow (Imrie) Criteria; has a relationship with length of stay in hospital and in-hospital mortality. Material and Method: This was a single center prospective study that was hold at Emergency Service of Necmettin Erbakan University Meram Medicine School Hospital and included patients who were over 18 years of age, had non-traumatic abdominal pain and accepted to be included in the study. The patients were separated into two groups that were 'patient' and 'control' according to having the diagnosis of acute pancreatitis or not. The control group included patients who were over 18 years of age, had non-traumatic abdominal pain and had a diagnosis related with intra-abdominal pathology, but other than acute pancreatitis. All data about demographics, contact information, results of laboratory and radiological imaging tests that emergency physician ordered independently. The scores of Ranson Criteria, Balthazar Criteria, Rapid Acute Physiologic Score (RAPS), Modified Glaskow (Imrie) Criteria were measured by using these results and saved in the patient group. The patient group was also separated into two groups that were severe (having score >3 points) or mild (having score