Tıkanma sarılığına bağlı organ hasarının önlenmesinde proanthociyanidin'in etkisi
Proanthocyanidin effectiveness that prevention of organ damage due to jaundice
  1. Tez No: 412822
  2. Yazar: MERVAN SAVDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ŞAKİR TAVLI, YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Tıkanma sarılığına bağlı organ hasarının önlenmesinde proanthociyanidin etkinliği araştırıldı. Durum değerlendirmesi: Tıkanma sarılığında biriken safra tuzlarının oluşturduğu oksidatif etki ile organ hasarına sebep oldukları düşünüldü. Çalışmamızda organ hasarının önlenmesine güçlü bir antioksidan olan proanthociyanidin ne ölçüde faydalı olacağını değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Deneysel çalışmada her biri 10 rattan oluşan 3 grup oluşturuldu. Grup 1:Koledok diseksiyonu yapılan grup(sham grubu). Grup 2: Koledoğu bağlanan, operasyondan sonra başka işlem yapılmayan grup (kontrol grubu). Grup 3: Koledok ligasyonu sonrası 100mg/kg/gün proanthociyanidin verilen grup. Koledok ligasyonu sonrası postoperatif 1. gün başlanarak 3. gruptaki ratlara 100mg/kg/gün orogastrik yol ile proanthociyanidin verildi. 10 günün sonunda ratlar sakrifiye edildi. Ratların karaciğer ,böbrek ve akciğerleri histopatolojik olarak incelendi.. Alınan kanlarda biyokimyasal parametreler değerlendirildi. Bulgular: Kontrol grubundaki ratlarda, Aspartat Aminotransferaz, Alanin Aminotransferaz, Alkalen Fosfataz, Gama Glutamil Transferaz,Total Bilirübin, Direkt Bilirübin, Nitrik Oksit, Malondiadehit(MDA),Üre,Kreatinin değerleri Sham grubundaki ratlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek çıktı(p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Aim:The aim of this study is to investigate the efficiency of proanthociyanidin to prevent organ damage in rats with obstructive jaundice. Objective: It was considered that the bile salt accumulated during obstructive jaundice caused visceral damage through the way of oxidative effects. Method: İn this experimental study, we divided the rats for three groups, each of which has got 10 rats. İn group one we dissected common bile duct(CBD) only. İn group two we performed CBD ligation and group three we gave the rats orally 100 mg/kg/day proanthociyanidin after CBD ligation . Starting with postoperative day one , we treated the rats with 100 mg/kg/day proanthociyanidin through the way of orogastric tube following CBD ligation. The rats were sacrified at the and of day10 th . The livers, kidneys and the lungs of the rats were examined histopathologically. The biochemical parameters were evaluated in the blood samples.