Gebelik kaybı olmayan abortus imminensli olgularda gebelik sonuçları
Outcome of pregnancy i̇n the cases wi̇th non-loss pregnancy abortus i̇mmi̇nens
  1. Tez No: 412826
  2. Yazar: ELMAS ULUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Biz bu çalışmamızda abortus imminens tanısı alan ve düşük yapmayan hastaların gebeliklerinin nasıl seyrettiğini ve gebeliklerinde ne tür sorunlarla karşılaştıklarını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010- Nisan 2011 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümüne başvuran 1129 gebeyi içeren retrospektif bir çalışmadır. Çalışmaya dahil edilen gebelerden gebeliği süresince düşük tehlikesi geçirenler Abortus İmminens Grubu, herhangi bir düşük tehlikesi geçirmemiş olanlar ise Kontrol Grubu olarak belirlendi. Her iki grup hastaların geriye dönük dosya kayıtlarından ve yüz yüze ya da telefon irtibatı ile gebelikleri hakkında gerekli bilgiler elde edildi. Tüm hastaların yaş, doğum şekli, doğum zamanı, kaçıncı gebeliklerinin olduğu, gebelikleri süresince vajinal kanama veya düşük tehditi tanısı alıp almadıkları, gestasyonel diyabet, hipertansiyon preeklampsi, eklampsi, Hellp Sendromu, idrar yolu enfeksiyonu, IUGR, oligohidroamnios, tarama testlerinin yapılıp yapılmadığı, yapılmış ise sonucun anormal veya normal oluşu, erken membran rüptürü, erken doğum tehditi, erken doğum eylemi, fetal anomali, plesantal anomali, ölü doğum bilgileri kaydedildi. Tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Her iki grup karşılaştırıldığında gruplar arasında yaş, ortalama doğum haftaları, doğum şekli, parite gibi verilerinde istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu(p>0,05).
Özet (Çeviri)
İn this study we aimed to investigate how the pregnancy course of the patient with a diagnosis of abortus imminens without a miscarriage progresses and which sort of problems they experience during their pregnancy. Material and Methods: This retrospective study enrolled 1129 pregnants who admitted to Necmettin Erbakan University Meram Medicine Faculty Obstetrics and Gynecology Department, between the January 2010 and April 2011. In this study whose pregnancy with threatened miscarriage we defined as Abortus İmminens Group and pregnants who didn?t have any threathened miscarriage were defined as Control Group. Patients data were collected from both recorded file, phone calls or face to face conversations in two grups. Age, delivery type, delivery time, number of pregnancy, whether there is a vaginal bleeding, and threathened miscarriage during the pregnancy or not, gestasyonel diabet, hipertension, preeclampsi, eclampsi, Hellp Sydrome, Urinary Tract Enfection, IUGR, oligohidroamnios, whether rutine screening test applied or not, if applied,according to result normal or abnormal, prematüre rupture of membrane, threaten of preterm labor, preterm labor, fetal abnormality, plecental abnormality and stillbirth data of all patients in the study were recorded. All data were analyzed statistically. Results: When we compared the data there wasn?t any significant difference between two groups.