Necmettin Erbakan Üniversitesi, meram Tıp fakültesinde paratiroidektomi olan kronik böbrek yetmezliği hastalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of chronic renal failure patients undergoing parathyroidectomy in Necmettin Erbakan University, Meram Faculty of Medicine
- Tez No: 412824
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kronik böbrek yetmezliği ve buna bağlı renal replasman tedavisi ihtiyacı gören hastaların insidansı ve prevalansı artış göstermektedir. Son dönem böbrek yetmezliğinin önemli bir komplikasyonu olan hiperparatiroidizm artmış morbidite ve mortalite nedeni olmaktadır. Sekonder hiperparatiroidi nedeniyle Meram Tıp Fakültesi hastanesinde paratiroidektomi olan hastaların sekonder hiperparatiroidizm açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2006- Haziran 2013 tarihleri arasında Meram Tıp Fakültesi, genel cerrahi kliniğinde paratiroidektomi olan renal replasman tedavisi altındaki hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalaraın parathormon ve rutin laboratuar tetkikleri elde edilmiş, operasyon öncesi yapılan boyun ultrasonu, boyun manyetik rezonans görüntüleme ve paratiroid sintigrafi sonuçları, çıkarılan paratiroid bezlerinin biyopsi sonuçları kaydedilmiştir. Bulgular SPSS 16 istatistik programı ile uygun testler yapılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Toplam 76 hasta paratiroidektomi ameliyatı olmuş, 3 hasta iki kez opere olmuştur. Çıkarılan biyopsi materyalleri 35 hastada adenom (%44.3), 40 hastada hiperplazi (%50.6), 4 hastada normal (%5.1) olarak rapor edilmiştir. Postoperatif 53 hastada hipokalsemi görülmüş, düşük ameliyat yaşı ve preoperatif ve postoperatif parathormon düzeyleri ile ilişkili bulunmuştur. Toplam 76 hasta içinde sadece 4 hastada diyabet mevcuttu. Görüntüleme yöntemleri içerisinde paratiroid patolojiyi belirlemede ultrasonun hassasiyeti diğer yöntemlere göre yüksek bulunmuştur (%85.5). Sonuç: Paratiroidektomi olan hastalarımızda adenom oranları yüksek bulunmuştur. Paratiroid adenom medikal tedaviye dirençli kabul edilmektedir, bu nedenle sekonder hiperparatiroidizm hastalarında paratiroidektomi uygulanması, medikal tedaviye cevap vermeyen hastalarda öncelikle düşünülmelidir. Sinakalset tedavisi son 1-2 yıldır uygulanmaya başlanması nedeni ile paratiroidektomi endikasyonu üzerindeki etkisi araştırılmaya ihtiyaç göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Incidence and prevalance of chronic renal failure and patients in need of renal replacement therapy increase. An important complication of end stage renal failure is hyperparathyroidism and it is associated with increased morbidity and mortality. In this study we aimed to study parathyroidectomy cases due to secondary hyperparathyroidism in Meram Faculty of Medicine. Materials and Methods: Files of patients who were undergone parathyroidectomy operations due to secondary hyperparathyroidism in the department of surgery of Meram Faculty of Medicine between January 2006 and July 2013 were retrospectively investigated. Parathyoroid hormone levels and other routine laboratory values, preoperative imaging studies and pathological examinations of the removed materials were recorded. Findings were analyzed using SPSS 16 statistical program. Results: A total of 76 patients had parathyroidectomy operations, 3 of them were reoperated. Thirty five patients had adenomas (44.3%), 40 patients had hyperplasia (50.6%) and 4 had normal results (5.1%). Postoperatively 53 patients had hypocalcemia which was found to be associated with lower age, higher preoperative and lower postoperative PTH levels. Only 4 patients were found as diabetic. Sensitivity of neck ultrasonography was found to be better (85.5%) compared to other imaging technics. Conclusion: We found higher adenoma rates which are considered resistant to medical therapy. Parathroidectomy should be suggested to patients who do not respond to medical therapy. Effect of newly introduced cinacalcet therapy for the parathyroidectomy indications need to be further investigated. Ultrasound should be preferred fort he preoperative investigation of the secondary hyperparathyroidism.