Çevresel imgelerin kent kimliğine etkisi (Mersin Müftü Deresi –Kurtuluş Meydanı Aksı örneği)
Effects of enviromental images to city identity (Mersi̇n Müftü Stream –Kurtuluş Square Axis)
  1. Tez No: 412914
  2. Yazar: PINAR TUĞÇE TOKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR BOYACIGİL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kentler toplum ihtiyaçlarını karşılayabildiği, yaşanılabilir bir ortam sunabildiği, ekonomik ve sosyal açıdan gelişim gösterebildiği sürece gelişmeye açık olurlar. Kentlerin gelişim süreçlerinde toplumu etkileyen durumlar, kentin kimliğinde de etki yaratırlar. Kentler görünen kara parçaları olmalarının yanı sıra, geçmişten günümüze birçok olaya tanıklık etmiş tasarımlardır. Kentlerin yaşanılabilirlik düzeylerinde toplum ile kurabildiği iletişimin rolü büyüktür. Toplumun çevresi ile kurduğu iletişimin, çevreye anlamlar yüklenmesinde ve kentin kimliğinin şekillenmesindeki etkisi kentlerin yaşanılabilirlik düzeylerinde önemli bir unsur haline gelmiştir. Bu çalışmada kent kimliğini oluşturan yerleşim ölçeğinde ve sembol olmuş eleman ölçeğinde yer alan öğelerin çevresel imge olarak algılanma düzeyleri incelenmiştir. Çalışmada çevresel imgelerin algılanma düzeylerini tespit etmek için Lynch'in (1960) kent imgesi elemanlarının sınıflandırması ile zihin haritalama yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışma Mersin kenti geneli ile Müftü Deresi – Kurtuluş Meydanı Aksı özelinde gerçekleştirilmiş olup, çalışmada kent ve alana dair öğrenci, uzman ve halk arasındaki görüşler tespit edilmeye ve mevcut durumlar için çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities are open to develop as they meeting the requirements, presenting livable enviroment, showing economic and social improvements. During cities developments, cases that effects society also effects the cities identities. Cities are not only the landscapes, but also designs which are witness of many cases. Societies communication with cities have a big role in degrees of cities livability. By attributing the meaning of enviroment, communication between society and enviroment effects the cities identities. This study focuses on perception degrees of enviromental images which forms city identity elements. While measuring the perception degrees of enviromental images, Lynch's (1960) city image elements and cognitive mapping methods were used in study. Study was performed throughout of Mersin and specific to Müftü Stream – Kurtuluş Square Axis. As a result perception degrees of enviromental images were classified according to similarities and differences between student, experts and society. Finally for a better city view recommendations were presented.