İstanbul'da dört farklı bölgede bulunan mimar sinan eser ve çevrelerinin karşılıklı etkileşimlerinin tarihsel süreç içerisinde incelenmesi
An examination of the interactions of the mimar sinan works and its environments in four different districts in İstanbul in the historical process
  1. Tez No: 951210
  2. Yazar: NECDET DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYÇİM TÜRER BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Çevre Mühendisliği, Architecture, Landscape Architecture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yapı ve peyzaj kavramları birbirlerinden farklı kavramlar olarak görünse de aslında birbirlerini tamamlayan iki kavramdır. Yapılar ve bulunduğu çevrelerin birbirleri arasındaki etkileşimleri kentlerin kimliklerini oluşturmaktadır. Yapı çevresinde bulunan kent peyzajının yapı için önemi ne kadar fazla ise kent dokusu için de önemi büyüktür. Kentlerin tarihsel süreç içerisinde geçirmiş olduğu değişimler, kent dokularının oluşmasında aynı zamanda kent peyzajının değişmesinde de büyük bir etkendir. İstanbul, tarih içerisinde pek çok egemenlik altına girmiştir. Birçok farklı ilçe, farklı uygarlıklar tarafından işgal edilmiştir. Bu işgaller esnasında şehir birçok kez değişim geçirmiştir. Bölgede bulunan ilçeler bundan yoğun bir şekilde etkilenmiştir. Gerçekleşen bu değişim ve gelişmeler ilçelerin ve kentin kimliğinin oluşmasında büyük bir etken olmuştur. Bu çalışmada Mimar Sinan'ın İstanbul'da yapmış olduğu eserlerden, konum ve tarihsel önem gözetilerek seçilen ve 4 farklı bölgede bulunan 13 yapı ve çevresinin geçmişten günümüze kadar geçirmiş olduğu değişimler farklı yöntemler kullanılarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler doğrultusunda yapı ve çevrelerinin karşılıklı etkileşimleri birbirinden farklı analizler ile ortaya konmuş ve incelenmiştir. Yapıların kentsel peyzaj üzerindeki etkilerini ve yapı-peyzaj arasındaki karşılıklı etkileşimi ortaya koymak üzere yapılan bu çalışma aynı zamanda açık alan ve kapalı alan arasındaki ilişkiyi de yapılmış olan analiz ve değerlendirmeler ile birlikte gözler önüne serecektir. Araştırma esnasında öncelikle Mimar Sinan'ın hayatı hakkında genel bilgiler verilmiş olup, Sinan'ın geçmişte ne gibi hizmetler yaptığı, nasıl dünyaca ünlü bir mimar olduğu, ne gibi eserler ortaya koyduğu hakkında gerekli bilgiler aktarılmıştır. Daha sonra Sinan'ın eserlerinin bulunduğu bölgeler detaylı şekilde incelenmiş, tarihleri hakkında bilgi sahibi olunmuştur. Eserlerin tarihsel süreci ve yapılara dair gerekli bilgiler detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bölgeler ve tarihleri, geçmişteki yaşanmışlıkları, kentsel kimlikleri hakkında detaylı bilgiler edinilmiştir. Bölgeler hakkında gerekli bilgiler edinildikten sonra analiz ve değerlendirme aşamasına geçilmiştir. Bu analiz ve değerlendirme sürecinde bazı kriterler belirlenmiş, bölgeler bu kriterler doğrultusunda incelenmiştir. Kriterlerin belirlenmesinde; bölgelerin yapısı, eserlerin bulunduğu noktalar, kentsel ve tarihi doku gibi etkenler önemli rol oynamıştır. Erişilebilirlik, görünebilirlik, merkezilik, çevre değişimi, doğal alanlara yakınlık gibi kriterler söz konusu bölgeler için yapılan analizlerde kullanılmıştır. Bu kriterlerin çevrelere olan etkileri detaylı bir biçimde açıklanmış ve şematize edilmiştir. Bölgede bulunan eserlerin çevreye sağladığı katkılar, olumlu veya olumsuz yöndeki etkiler belirlenmiş ve bunların kent dokusuna ve peyzajına etkileri ortaya konmuştur. Ayrıca yapı-peyzaj arasındaki karşılıklı etkileşimlerin nasıl olduğu, birbirlerine ne derece etki etttikleri belirlenmiştir. Değerlendirme süreci kapsamında bölgelerin geçmiş dönem hava fotoğrafı verileri, coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak referans edilmiş ve çevre hakkındaki alanlar sayısallaştırılmıştır. Yapı çevreleri hakkında geçmiş ve günümüz değişimleri, kentsel yapıya getirilen yenilikler ve bu doğrultuda tarihsel mekân kurgusunun değişimleri gözlemlenerek analizler oluşturulmuştur. Genel olarak 1966-2020 tarihleri arasındaki dönemleri kapsayan üç farklı dönemden hava fotoğrafları kullanılmıştır. Geçmiş ile günümüz arasında çok fazla değişim yaşanmış olan bölgeler bu şekilde belirlenmiş ve bu değişimler yapısal noktaların tek tek kategorize edilmesiyle ortaya konmuştur. Yine bölgenin tarihsel ve kültürel dokusu eski Pervititch haritaları ile ortaya konulmuş, bu haritalar bölgelerin geçmiş yaşantıları hakkında söz sahibi olmamıza katkı sağlamıştır. Aynı zamanda bazı yapıların tarihi fotoğraflarından faydalanılarak geçmişteki kentsel mekân kategorileri belirlenmiştir. Çalışmanın ilerleyen kısımlarında bölgelerin DWG çizimleri veritabanından elde edilmiş ve bu çizimler daha sağlıklı bir çevre analizi yapılabilmesi için düzenlenmiştir. Düzenlenen bu çizimler ile depthmapX programı kullanılarak erişilebilirlik, görünebilirlik gibi kriterler göz önüne alınarak çeşitli analizler yapılmıştır. Yapının çevre üzerindeki etkileri ve bölge halkının yapı ile etkileşiminin nasıl olduğu belirlenmiştir. Analizler ile grafikler oluşturulmuş ve elde edilen grafiksel analiz sonuçlarının yapı ve çevresi üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Görünebilirlik analizinin daha iyi anlatılabilmesi için farklı programlar kullanılmış ve bu programlar üzerinde silüete dair birkaç çalışma yapılmıştır. Photoshop programında yapının panoramik fotoğrafı üzerinde görünebilirliği vurgulanmış ve çevresindeki peyzaj alanlarının daha iyi anlaşılabilmesi için renklendirme çalışması yapılmıştır. Aynı fotoğraf üzerinde yapı konumu işaretlenmiş olup yine harita üzerinde de aynı renklendirme ve vurgulama çalışması yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında bazı bölgelerde diğerlerine nazaran daha fazla değişim olduğu, yapı çevrelerinde iyileştirmeye gidildiği görülmüş ve bu iyileştirmelerde yapının da konumunun katkısı olduğu sonucuna varılmıştır. Yine tarihi değere sahip olan bölgelerde değişimlerin daha çok yapısal alanlara yönelik olup, tarihi çevreye çok fazla uymayan değişiklik yapılmamasına dikkat edildiği de görülmüştür. Yapı-peyzaj ilişkisinin kenti ne denli etkilediği, açık-kapalı alanların birbirleri ile etkileşimleri değişimler sonucunda ortaya konmuştur. Bu sistemlerin bütünlüklerin korunmasının önemi vurgulanmış ve peyzajın kent dokusuna ve yapıya sağladığı katkılar belirlenmiştir. Örnek yapılar baz alınarak bölgeler üzerine yapılmış olan bu çalışma sonucunda elde edilen analizler, veriler ve değerlendirmeler sonucunda Sinan'ın tarihi miras değerindeki eserlerinin tarihsel süreç içerisinde çevrelerine büyük bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu eserler baz alınarak yapılan çevresel değişimler sonucunda bölgelerde büyük bir ilerleme kaydedildiği görülmüştür. Bu çalışmada yapılan analizlerin, elde edilen verilerin yapılacak olan gelecek araştırmalara da katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the concepts of building and landscape may seem different from each other, they are actually two concepts that complement each other. The interactions between the buildings and their environments form the identities of the cities. The more important the urban landscape around the building is for the building, the more important it is for the urban texture. The changes that cities have undergone in the historical process are a major factor in the formation of urban textures, as well as in the change of urban landscape. Istanbul has been under many sovereignty throughout history. Many different counties have been occupied by different civilizations. During these occupations, the city underwent many changes. Districts in the region were heavily affected by this. These changes and developments have been a major factor in the formation of the identity of the districts and the city. In this study, 13 buildings in 4 different regions, selected from the works of Mimar Sinan in Istanbul, and the changes they have undergone from past to present, are examined and evaluated using different methods. In line with these evaluations, the mutual interactions of the building and its environment have been revealed and examined with different analyzes. This study, which is carried out to reveal the effects of buildings on the urban landscape and the mutual interaction between structure and landscape, will also reveal the relationship between open space and indoor space, together with the analyzes and evaluations made. During the research, first of all, general information about the life of Mimar Sinan was given, and necessary information was given about what kind of services Sinan did in the past, how he became a world-famous architect, and what kind of works he produced. Later, the regions where Sinan's works were found were examined in detail and information about their history was obtained. The historical process of the works and the necessary information about the structures are explained in detail. Detailed information was obtained about the regions and their history, past experiences and urban identities. After obtaining the necessary information about the regions, the analysis and evaluation phase was started. In this analysis and evaluation process, some criteria were determined and regions were examined in line with these criteria. In determining the criteria; Factors such as the structure of the regions, the points where the artifacts are located, the urban and historical texture played an important role. Criteria such as accessibility, visibility, centrality, environmental change, proximity to natural areas were used in the analyzes made for these regions. The effects of these criteria on the environment are explained in detail and schematized. The contributions of the works in the region to the environment, positive or negative effects were determined and their effects on the urban texture and landscape were revealed. In addition, it has been determined how the mutual interactions between the structure and the landscape and how they affect each other. Within the scope of the evaluation process, the historical aerial photograph data of the regions were referenced using geographic information systems and the areas about the environment were digitized. Analyzes were created by observing the past and present changes about the building environments, the innovations brought to the urban structure and the changes in the historical space setup in this direction. In general, aerial photographs from three different periods covering the periods between 1966 and 2020 were used. Regions that have experienced a lot of change between the past and the present have been determined in this way and these changes have been revealed by categorizing the structural points one by one. Again, the historical and cultural texture of the region was revealed with the old Pervititch maps, and these maps contributed to us having a say about the past lives of the regions. At the same time, urban space categories in the past were determined by making use of historical photographs of some buildings. In the following parts of the study, DWG drawings of the regions were obtained from the database and these drawings were arranged for a healthier environmental analysis. Various analyzes were made with these edited drawings, using the depthmapX program, considering criteria such as accessibility and visibility. The effects of the building on the environment and the interaction of the people of the region with the building were determined. Graphs were created with the analyzes and the effects of the graphical analysis results on the building and its environment were evaluated. In order to better explain the visibility analysis, different programs have been used and several studies have been carried out on silhouettes on these programs. In the Photoshop program, the visibility of the building on the panoramic photograph was emphasized and a coloring study was carried out in order to better understand the surrounding landscape areas. The location of the building is marked on the same photograph, and the same coloring and highlighting work has been done on the map. Within the scope of this study, it was observed that there was more change in some regions than others, improvements were made in the building environments, and it was concluded that the location of the building contributed to these improvements. It has also been observed that the changes in the regions with historical value are mostly for the structural areas, and care is taken not to make any changes that do not fit the historical environment too much. The extent to which the structure-landscape relationship affects the city and the interaction of open-closed areas with each other are revealed as a result of the changes. The importance of preserving the integrity of these systems was emphasized and the contributions of the landscape to the urban texture and structure were determined. As a result of the analyzes, data and evaluations obtained as a result of this study on the regions based on exemplary structures, it was determined that Sinan's works of historical heritage value had a great impact on their environment in the historical heritage value had a great impact on their environment in the historical process. In addition to their contribution to the silhouette of the city, these works also made a great contribution to the formation of the urban landscape and urban identity. As a result of the environmental changes made on the basis of the artifacts, it has been observed that a great progress has been made in the regions. The interactions between the building and its environment have been revealed with various analyzes, and it is aimed that the analyzes made in this study will contribute to the future researches to be made of the data obtained.