Ziya Gökalp sosyolojisinde İslamcılık ve modernizm
- Tez No: 41292
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. EMİN KÖKTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET“Ziya Gökalp Sosyolojisinde islamcılık ve Modernizm”adı altında yaptığımız bu çalışmada Gökalp'in «İslamcılık» ve «Modernleşme»ye bakışı incelenmiştir. Birinci bölümde, Ziya Gökalp'te modernleşmenin boyutları değerlendirilmiştir. Onun sisteminin temelini «kültür-medeniyet», «doğu-batı» ayrımı üzerine kurduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.Bu ayrımla modernleşme problemini aşmaya çalışan Gökalp'in Avrupa medeniyetinden, modern medeniyetten ne anladığı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Gökalp'in İslamcılık anlayışı irdelenmeye çalışılmıştır. Onun dini hayatı, kutsallık noktasında ele aldığı görülürken; dini, ahlâki ve vicdani bir mesele olarak değerlendirdiği açıklanmaya çalışılmıştır. Yeni geliştirdiği“İçtimâi Usûl-i Fıkıh”(Toplumsal İslâm Hukuku Metodolojisi) teorisi açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, ümmet, millet, hilafet kavramları üzerinde durulmuştur. Gökalp'in bu kavramlara yüklediği anlamlar ele alınmaya çalışılmıştır. Hem hilafeti savunurken, hem de milli devlet yapısını istemesi tahlil edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca din-devlet ilişkileri hakkındaki görüşleri ele alınmaya çalışılmıştır. Son olarak,“Türkleşmek-İslâmlaşmak-Muasırlaşmak”sentezi ile dönemin problemlerini aşma gayretleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study we have named as“Islamism and Modernism in the Sociology of Ziya Gökalp”, Gökalp's view of“Islamism”that of“Modernism”were examined. In the first chapter, the dimensions of modernism in Ziya Gökalp's thought evaluated. It was tried to be shown that he set up his system on the basis of“culture- civilization”and“East-West”division. Gökalp tried to transcend the problem of modernism by way of this division, what he understood from the European civilisation, that is, modern civilisation was taken into account. In thev second chapter, Gökalp's understanding of Islamism was tried to be scrutinised. It was attempted to be clarified that he examined religious life from the point of sacred, and evaluated religion as a matter of ethics and/or conscience. His last developed“Methodology of Social Islamic Law”was tried to be examined. In the third chapter, the concepts of ummah, nation, caliphates were handled. The meanings Gökalp imposed on these concepts, were tried to be examined. It was tried to be analysed that while he defends caliphate, at the same time, he desired a national state structure insistently. Further, his views about religion state relations were tried to be considered. Finally, his efforts to transcend the problems of that era by way of“Turkification-Islamization-Modernisation”synthesis were tried to be shown.