Fragmentation and identity in derek Walcott's dream on Monkey mountain and pantomime
  1. Tez No: 221595
  2. Yazar: İMREN YELMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBNEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
?ngilizlerin Karayip adaları gibi dünyanın pek çok yerinde uygulamıs olduğusömürgecilik politikasının sömürgelestirilen toplumlar üzerinde fiziksel vepsikolojik baskılara neden olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. ?ngilizlerin beyazırkın siyah ırktan üstün olduğunu savunması, Avrupa merkeziyetçi bir yaklasımizleyerek Avrupa dısında kalan kültürlerin geri kalmıs kültürler olduğunu iddiaetmesi ve bu toplumları Avrupalılastırma çabası, sömürge toplumların kendikültürlerinden soğuyarak Avrupalılar gibi olmaya çalısmalarına neden olmustur.Bununla birlikte, sömürgecilik döneminde sömürgeci toplumlar tarafından yazılmısolan edebiyat eserlerinde görülen sömürgecilik faaliyetlerini haklı çıkarma çabasıgöz ardı edilemez. Bu durum, ?kinci Dünya Savası'ndan sonra sömürgelerin yavasyavas bağımsız olmalarına kadar devam etmistir. Sömürgeciliğin sona ermekteolduğu dönemde, önceden sömürge olmus toplumlardaki aydın kimseler tarafındanyazılan edebi eserler ve elestiriler, Edward Said'in Orientalism (1978) adlı kitabınıyazıp yayınlamasına kadar önemsenmemistir. Ancak, Said'in bu kitabının ardından,sömürgecilik sonrası dönem edebiyat eserleri büyük bir önem kazanmıstır.Sömürgeci toplumlar, ?kinci Dünya Savası'ndan sonra eski sömürgeler üzerindekipolitik ve fiziksel baskılarını çekmislerdir. Ne var ki bu durum sömürgeciliğinyaratmıs olduğu problemleri tamamıyla ortadan kaldıramamıstır. Sömürgecilik,sömürülen toplumlara miras olarak kimlik bölünmesi ve krizinin yanı sıra ?yenisömürgecilik?denilen ve sömürgecilerin eski sömürgeler üzerindeki ekonomikçıkarlarının hâlâ devam ettiğini ima eden yepyeni bir kavram bırakmıstır. Avrupakültürü ile kendi geçmis kültürleri arasında kalan Karayip toplumları, nereye aitolduklarını bilemedikleri için sürekli bir kimlik arayısı içerisindedirler. Dolayısıyla,sömürgecilik sonrası dönemde yazılmıs olan eserlerde bahsedilen temel konular,daha önceden sömürgeciliği yasamıs toplumlarda görülen bölünmüslük, kimliksorunu ve sömürgeciliğin insanlar üzerinde bırakmıs olduğu önemli etkiler olmustur.iiDerek Walcott'ın yazdığı Dream on Monkey Mountain (1967, Maymun Dağı'ndakiRüya) ve Pantomime (1978, Pandomim) adlı tiyatro eserleri, tam olarak buproblemler üzerinde durmaktadır. Bu tez, Walcott'ın bu iki oyunu çerçevesindesömürgecilik sonrası dönem teorilerine referans vererek, Karayip insanlarınınsömürgecilik sonrası dönemde yasamakta olduğu kimlik sorunu ve bölünmüslükduygusunu incelemeyi amaçlamaktadır. Giris bölümünde, Karayip adalarınınsömürgecilik ve sömürgecilik sonrası tarihi ile bir sömürgecilik sonrası dönemyazarı olan Walcott hakkında bilgi verilmektedir. Tezin daha sonraki kısımlarında,Dream on Monkey Mountain ve Pantomime, yukarıda belirtilen konular açısındanayrıntılı bir sekilde incelenmekte; sömürgecilik sonrası dönemin, aslındasömürgeciliğin etkilerinin toplumlar üzerinde devam ettiği bir dönem olduğu ve budönem Karayip yerli halkının ciddi bir kimlik sorunu yasayan melez insanlar olduğuvurgulanmaktadır.Anahtar SözcüklerSömürgecilik, Sömürgecilik Dönemi, Sömürgecilik Sonrası Dönem, SömürgecilikSonrası Dönem Edebiyatı, Bölünmüslük, Kimlik Sorunu, Derek Walcott, Dream onMonkey Mountain, Pantomime
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that the colonialist policy ? which was applied by theEnglish in a number of places in the world like the Caribbean islands ? has givenway to physical and psychological pressure on the once colonized peoples. Englishpeople?s defending the idea that the white are superior to the black, their claimingthat non-European cultures are underdeveloped cultures by applying a Eurocentricworldview, and their efforts to Europeanize these cultures have caused theindigenous to get away from their own cultures and to try to be like Europeans. Inaddition, it cannot be ignored that there is an effort to justify colonization in theliterary works that colonizer cultures wrote during the colonization period. Thiscondition continued until colonies gradually began to gain independence after WorldWar II. The literary works written by the intellectual indigenous people during thebeginning of the postcolonial period were not taken seriously until Edward Saidwrote and published his Orientalism (1978). However, after the publication of thiswork, postcolonial literary works gained great importance. Although colonizersdrew their political and physical pressure back, this condition could not give an endto the problems caused by colonization. The legacy of colonization to the colonizedwas fragmentation and identity crisis, and a brand new concept called ?neocolonialism?which implies that colonizers still take economic advantage of the oncecolonized countries. The Caribbeans who sway between the European culture andtheir own previous culture ? the one they had before their migration to theCaribbean islands ? are in a continuous search for an identity as they do not knowwhere they belong. Thus, the major themes in the works written in the postcolonialperiod have been the fragmentation and identity crisis experienced by the oncecolonized peoples and the important impacts of colonialism on the indigenous.Derek Walcott?s plays, Dream on Monkey Mountain (1967) and Pantomime (1978)deal with exactly these problems. This thesis aims to analyze particularly theidentity crisis and fragmentation undergone by West Indians in the postcolonial ageivwith reference to these two plays of Walcott and to postcolonial theories. In theintroduction part, some information about the colonial and postcolonial history ofthe West Indies and about Walcott as a postcolonial writer is given. Later in thethesis, Dream on Monkey Mountain and Pantomime are studied thoroughly in termsof the above mentioned problems, and it is demonstrated within the context of thesetwo plays that the postcolonial age is, in fact, a period in which the impacts ofcolonialism on the indigenous still continue and that the indigenous of thepostcolonial West Indies are also hybrid people experiencing a serious identitycrisis.Key WordsColonialism, the Colonial Period, the Postcolonial Period, Postcolonial Literature,Fragmentation, Identity Problem, Derek Walcott, Dream on Monkey Mountain,Pantomime