Popüler müzik medya ilişkileri açısından müzik videosu ve televizyonu
  1. Tez No: 41299
  2. Yazar: PEYAMİ ÇELİKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne ve Görüntü Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
1980'li yılların başında, 24 saat kesintisiz müzik videosu yayınlayan NÎTV (Music Television) ile yeni bir olgu ortaya çıktı. MTV, popüler müzik ürünlerini tanıtacak ve satışını sağlayacak bir televizyon kanalı olarak tasarlandı. MTVnin yayına başlamasından sonra, müzik endüstrisinin £; politikaları, geleneksel televizyonculuğun yapısı, müziği ve televizyonu kullanma biçimimiz köklü bir şekilde değişmeye başladı. Müzik videosu ve televizyonu popüler eleştirmenler ve akademik çevreler tarafından özellikle ekonomik işlevleri ve şiddete, sekse dayalı içeriği ile -“< şiddetle eleştirildi. Müzik videosu ve televizyonu üzerine çok sayıda araştırma yapıldı. Bu araştırmalar, müzik videosu ve televizyonunun biçim ve içeriği üzerine yoğunlaştı. Bununla birlikte, bir iki araştırmanın dışında, müzik videosu ve televizyonu popüler müzik-medya ilişkileri açısından ele alınmadı. Bu araştırma, şimdiye kadar yapılanlardan farklı biçimde, müzik videosu ve televizyonunu popüler müzik-medya ve buna bağlı olarak ses-görüntü ilişkileri çerçevesinde çözümledi. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk kısmında, popüler müzik-medya ilişkileri tarihsel gelişimi içinde ele alındı ve müzik-medya endüstrilerinin birbirlerine nasıl bağımlı oldukları; müzik ürünlerinin yapısını nasıl belirledikleri çözümlendi..Popüler müzik-medya ilişkilerinin makro düzeydeki çözümlemesi, üretim bağlamının müzik videosu ve televizyonunun anlatı yapısını ve estetiközelliklerini belirlediğini ortaya koydu. Çalışmanın ikinci kısmında ise, mikro düzeyde bir çözümleme yapılarak tek tek müzik videolarında ses-görüntü ilişkisinin oluşumu incelendi. Bu kısımda yapılan çözümlemeler, müzik videosu ve televizyonunu farklı kılan özelliklerin müziğin kendisi ve üretim bağlamı tarafından belirlendiğini ortaya çıkardı. Genel olarak bu çalışma, müzik videosu ve televizyonunun anlatı yapısının ve görsel biçiminin, popüler müzik-medya ve”ses-görüntü ilişkileri ile açıklanabileceğini ortaya koydu. K l
Özet (Çeviri)
The early 1980s created a new phenomenon in music: MTV (Music Television) which airs 24-hour non-stop music videos. MTV has been designed as a promotional and selling tool of records. It has radically changed the policies of music industry, the structure of conventional television, grid the way which we used music and television. Popular and academic critics have sharply criticized music video and MTV for its commercial roots and violent, sexual content. Many studies have been conducted about music video and television. Most of these studies analyzed the content and style of MTV. However, only a few of them looked at the narrative structure of music video and music television in accordance with the relationships between the popular music and the media. This study attempted to analyze music videos and televisions from two points of view. One was the relationship between the popular music and the media. The other, which was related to the first, was the relationship between the audio and the video components. In this direction, the historical developments in the popular music and the media were outlined and then, the relations between them were analyzed. The macro level analysis of the popular music and the media relations proved that the production context of the music video defined the narrative and aesthetics of this new form.In the second part of the study, a micro level analysis was conducted in accordance with the relations between the audio and the video components which were also defined by the music and the media industries. This part of the study showed that the differences of music video style were determined by the music itself and the production context. In general, this study found considerable evidence supporting the premise that why the narrative structure and visual style of music video and television are different from those öf film and television should be analyzed by looking at the popular music-media and the audio-video relations.