Materyal gereksinimlerinin planlanmasının bir sistem olarak tasarımlanmasında Wagner-whitin algoritması
- Tez No: 41301
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT. üretim sanayii işletmelerinde envanter yönetiminde mal zeme ihtiyaç planlaması olarak adlandırılan teknik 1970' li yıllaı~da kuzey Avrupa'da ortaya atılmıştır. Son yıllarda ise ABD ve Japonya'da dikkati çeken bir yaklaşım olmuştur. Malzeme ihtiyaç planlamasının tüm hedefi envanter yatırımlarını minimize etmek, üretim ve etkinlik artırması, malzeme ve parçalarının yokluğunun azaltılması, daha güvenli teslim programlarının başarılması ve müşteriye yapılan hizmeti geliştirmek amacıyla kullanılan bir yönetim çizelgeleme ve kontrol tekniğidir. Malzeme ihtiyaç planlama sisteminin üç ana girdisi; ana üretim planı, ürün yapıları (son ürün için gerekli olan tüm malzemeler-i, parçalar, alt montajlar' m bilgileri...), tüm envanter birimlerini içeren envanter durumu bilgileridir. Sonuçta üretim yöneticisinin karar vermesine yönelik cevapladığı sorularda kısaca şunlardır: 1). Ne sipariş edilecek? 2). Ne kadar sipariş edilecek? 3). Ne zaman sipariş edilecek? 4). Ne zaman teslim edilebilir“? Malzeme ihtiyaç planlama sisteminin çalışma mantığı şöyledir; ana üretim planı ve ürün yapısı kaydından brüt ihtiyacı belirler, brüt ihtiyaçtan envanter kaydındaki kullanılabilir envanter (eldeki miktar artı sipariş edilen miktar”) düşülerek net ihtiyaç miktar ları hesaplanır. Sipariş miktarı he saplanırken güvenlik stokları, planlanan siparişler, siparişlerin temin süreleri (ya da üretim süreleri), parti büyüklüğü, parçaların son üründe ortak kullanılması gibi kavramlar dikkate alınmaktadır. Sistemde, her planlama dönemi için bil“ defa değerledirme yapılan bir süreç olarak düşünülebilir. Ancak bazı girdi değerleri dönem içinde değişebilirler. Bu değişmeler sisteme, çizelge yenileme yaklaşımı ya da net değişme yaklaşımı ile yansıtılır. Malzeme ihtiyaç planlama sisteminin bir parçası olan kapasite ihtiyaç planlaması ise, kısa veya orta dönemde üretim amaçlarına ulaşılabilmek için dönemler itibariyle üretim merkezlerinin ihtiyaç duyduğu kapasiteleri belirten bir fonksiyondur. Sipariş miktarı hesaplanırken toplam envanter maliye tini minimize edebilmek için sabit sipariş miktarı, ekonomik sipariş miktarı, sabit dönem sipariş miktarı, kısmı dönem dengeleme, parça dönem, endüşük toplam maliyeti, endüşük birim maliyeti, Silver-Meal ve Wagner Whitin algoritmalar kullanılabilir. Bu algoritmalar karşılaştırıldığında tüm durum için en iyi sonuç veren Wagner-Whit in algoritmasıdır. Wagner- Whitin algoritması çok sayıda hesaplamaya bakmaksızın tüm seçenekleri incelecek ve bu seçeneklerden en küçük maliyetli seçeneği bulur”. Çalışmada belirtilen özelliği ispatlamak için bil“ örnek oluşturulmuş ve literatürde yer olan diğet”algorit malar da kullanılmıştır çözül ünmüş. Sonuçta en düşük toplam maliyeti Wagner-Whitin algoritması vermiştir.
Özet (Çeviri)
ÎNGÎLÎ2CE ABSTRACT : Material Requirement Plannig (MRP), a technique in the management of inventory in business manuf acturing industry- was discovered in 1970 in northex-n Europe. It has recently- been seen as an attractive approach in the USA and also in Japan. The aims of material reguii-ement planning is; to mini mise the inventory, to increase the production and the effi ciency, to reduce the lack of material and its pai-ts, to suc ceed a more reliable submission program.lt is the management schedule, and the control technique which is used to develop the service submitted to the customer. There are three main inputs in the material x-equix-ement planning; the master production planning; the stuctures of the production (all the materials which are necessary fox* the final production, their parts, infox~mation of submontage... ), the infoi-mation of inventory including all inventory units. Finally in the decision-making px~ocess the production manager should response to the questions: 1). What will be ordered? 2). How much will be ox*dered? 3). When will it be ordered? 4). When will it be submitted? The mater*ial x-equirement planning system is run as fal lows; fx~om the master production planning and the structure of the product, the gross requirement is determined. Net re quirement quantity is calculated by subtracting available in ventory in the inventox~y x-ecord from the gi-oss i-equirement. As calculating the guantity of ox~der, the concepts like secu rity stocks, planned ordex-, submission period of the ox*dei-s (the pi~oduction time), the lot size, using the parts together in the final px-oduct have been considei-ed. In the system, each planning pei"iod can be considex-ed as a px~ocess which has been evaluated only ones. However, some input values can change within a pex~iod. These changes ax*e x-eflected to the system with the approach of schedule review or the appx~oach of net change- Capacity Requir*ement Planning which is a pax~t of the system of matex*ial x*equirement planning is the function of det ex-mining the capacity x~equix~ed fox- the px-oduct ion centex-s fox- the pex-iods to reach the tax-get of the pi-oduction in shox~t and medium term. While calculating the quantity of the ox~der, the fixed quantity of the ordex-, the quantity of economic ox~dex-, fixed pex-iods quantity of ox~dex*. Stability of a definite period, pax-t-pex-iod. the least total cost, the least unit cost, Silvex-~Meal and Wagner-Whit in algorithms can be used to mini mize total invent ox-y cost. When we compare these algorithms, fox- all cases the best result is obtained from using the Wagnex~-Whitin algorithm. Wagner-Whitin algorithm searches the all possible alternati ves finds the alternative with minimum cost. This study is a sample of the char~acterist ic which is mentioned above and the othex- algorithms in the litex-ature have been used. Consequ ently, Wagner-Whitin algox-ithm gave the minimum total cost.