Kız-erkek karma lise öğrencilerinin uyum sorunları ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 41302
  2. Yazar: NEŞECAN BİNGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞUHEDA ÖZBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
74 BÖLÜM ÎV ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırma ana hatîanyla özetlenmekte, elde edilen bulgulara dayalı olarak varılan sonuçlar ve geliştirilen öneriler yer almaktadır. ÖZET Bu araştırmada kız, erkek ve karma lise öğrencilerinin uyum sorunları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Karşılaştırma öğrencilerin ruhsal belirtilerini etkileyebileceği düşünülen bazı değişkenlere ve ruhsal belirti puanlarına göre yapılmıştır. Aralarındaki ilişki istatistiksel olarak da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2. sınıfta (4. dönem) okuyan 375 öğrenciden oluşmuştur. Bunlardan 78 'i kız lisesinde, 49'u erkek lisesinde,248'i karma lisede öğrenim görmektedirler. Öğrencilerin ruhsal belirtileri Ruhsal Belirti Ölçeği (SCL-90-R) ile ölçülmüştür. Kişisel özelliklerini saptamak için de Öğrenci Bilgi Formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde“varyans Analizi”tekniği ile“F ve t testi”kullanılmıştır. Araştırma bulguları, kız lisesinde okuyan öğrencilerin ruhsal belirti düzeylerinin karma ve erkek lisesi öğrencilerinden istatistiksel anlamda yüksek olduğunu göstermektedir. Aynı sonuç; okul, cinsiyet, yaş değişkenlerine göre yapıian karşılaştırmada da görülmüştür. Öğrencilerin ruhsal belirti gösterme düzeyleriyle ailenin gelir durumu karşılaştırıldığında, gelir düzeyi düşük olan ailelerin çocuklarının daha fazla ruhsal belirti gösterdikleri belirlenmiştir.75 Aile içindeki huzurun öğrencilerin ruhsal belirtileriyle ilişkileri incelendiğinde ruhsal belirti düzeyinin istatistiksel anlamlılığı görülmektedir. Ruhsal belirtiler aile içinde huzurlu olanlarda oldukça az gözlenmiştir. Anne-baba geçimsizliğinin, anne - babanın kötü alışkanlıkları olmasının, evde dayak olayının öğrencilerde ruhsal belirtilerin ortaya çıkmasında büyük ölçüde etken olduğu görülmüştür. Çalışmalarında yardım isteyen öğrencilerin, yardım istemeyenlere göre ruhsal belirti düzeylerinin istatistiksel anlamda yüksek ve daha çok ruhsal belirti gösterdikleri bulunmuştur. SONUÇ Bu araştırmada kız, erkek ve karma lise öğrencilerinin uyum sorunları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Karşılaştırma öğrencilerinin ruhsal belirtilerini etkileyebileceği düşünülen bazı değişkenlere ve ruhsal belirti puanlarına göre yapılmıştır. Aralarındaki ilişki istatistiksel olarak da incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı kız, erkek ve karma liselerde okuyan öğrencilerin ruhsal belirti düzeylerini etkili olan değişkenler açısından karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the adaptation problems of high school students, studying only at girls school, boys school and boys-girls schools are comparatively examined. The comparison is made according to the variables that are thought to affect the psychological symptoms and psychological symptom points of the students. The relation between them are statstically analysed. The sample group of the research, consists of 375 students studying at the 2nd grade (4th semester) of their schools. From this whole group, 78 of them are studying at girls high school, 49 of them are at boys high school and 248 of them are being educated at boys-girls high schools. The students psychological symptoms are measured according to the Psychological Symptoms Scale (SCL-90-R). To identify the personality traits, all students have filled in Student Information Forms. To evaluate the results obtained,“Variation Analyses”technique and“F and t Tests”are practised as statistical analyses. The results of this scientific research indicates that, the psychological symptoms of the members of the girls high school students are statistically more meaningful than the ones studying at boys school and boys-girls school. The same results are achieved from the comparison made according to the criteria of school, sex and age variables. ! The comparison made between, the psychological symptom levels and the income levels of the families indicate that, the children belonging to the group of low income families show more psychological symptoms.21! When the relation between, peace within families and the psychological symptoms of the students are examined, the statistical mean of the level of psychological symptom is identified. It is very rarely observed that the psychological symptoms are encountered in peaceful families. It is noted that the lack of harmony between parents, their bad habits and violence within families, greatly affect the psychological symptoms to arise. The students asking for help for their studies show both higher levels of statistical means and psychological symptoms, than those of not asking for help for their studies.