Cam üretiminde üfleme yöntemiyle biçimlendirme
- Tez No: 41315
 - Danışmanlar: DOÇ. SEVİM ÇİZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Cam arkeolojik kaynaklara göre bilinen en eski malzemelerden biridir. İnsanlar suni cam yapılmadan çok daha evvel doğada bulunan koyu renkli cama benzer bir taşa (obsidiyen) elleriyle şekil vererek taş devrinde ok mızrak ve bıçak yapmak için kullanmışlardır. Camı kabaca tanımlamak gerekirse; silisyum dioksit, kalsiyumoksit ve sodyum oksit'in beraberce pişirilmesi sonucunda oluşan bir malzemedir. Teknik camlarda ise, bunlara ek olarak aliminyum oksit ve Boroksitler kullanılmaktadır. Bu çalışma iki bölümden oluşmakta; Birinci bölümde, camın tanımı ve tarihsel gelişimi incelenmiş, bu gelişim çerçevesinde ise bazı önemli merkezler tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise üfleme yöntemiyle biçimlendirme konusu araştırılmış, teknik özellikler üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak camın hammaddeleri tarihsel gelişimi sürecinde pek fazla değişmemiştir. Teknik açıdan ise üfleme piposunun bulunuşuyla cam özel bir işlev kazanarak hızlı bir gelişim göstermiştir. Günümüzde de bu teknik yaygın olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY According to archeologlical resources, glass is one of the most ancient materials known. People make arrows, spears, knives during the Stone Age by forming a dark coluured stone (oksidian) found in the nature prior to the artificial glass making. If we describe glass roughly; it is a material constituted in the result of cooking the silisium dioksit, calsiumoksit and sodium oksit together. In technical glass, on the other hand, aluminium oksit and boroksits are used additionslly. This study is consisted of two chapters. In the first chapter, the description of glass and historical development has been examined. Also some important centers have been introduced within the framework of this development. In the second chapter, forming by blowing glass and technical features has been searched throughly. As a result glass raw material has not much been changed during its historical development. On the technical side, on the other hand, by the invention of blowing pipe, glass has shown a rapid development thorugh gaining a private function. In our time this method is used in common too. VI