Algorithm-embedded information technology applications in knowledge cities and the case of Istanbul
Bilgi şehirlerinde algoritma gömülü bilgi teknolojileri uygulamaları ve İstanbul'un durumu
- Tez No: 413238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL AKSAKALLI, DOÇ. DR. MELİH BULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dünyadaki şehir kaynakları, sürekli artan nüfustan dolayı en üst kapasitelerine ulaşmaya başladıkça; gelişen bir bilgi şehri için büyük bir zorluk, sakinleri için yüksek kalite yaşam şartlarını sürdürebilmektir. Bu yüzden, şehrin mevcut kaynaklarını, maliyeti en aza indirerek ve sağlanlan faydayı maksimuma çıkararak ideal bir düzeyde kullanmak, mecburi ve kaçınılmazdır. Bu kaynaklar; ulaşım ağları, elektrik, su ve doğal gaz hatları, kanalizasyon, atık alanları, okul ve hastaneler gibi fiziksel kaynaklar ve doktor, öğretmen ve diğer kalifiye personel gibi insani kaynaklar içermektedir. Bu maksada yönelik olarak, algoritma gömülü bilgi teknolojileri araçlarının, şehir karar vericileri için son derece faydalı olduğu kanıtlanmıştır, ve algoritma gömülü sistemleri içeren teknolojiler, daha önce hiç olmadığı kadar sıkı kullanılmaktadır. Hususi olarak, dünyadaki yeni gelişen bilgi şehirlerinden birisi olarak İstanbul, şehir kaynaklarını daha iyi kullanmak adına bu uygulamaları çeşitli düzeylerde uygulamaktadır. Bu çalışmanın amacı iki türlüdür: bir şehirdeki kaynak ve hizmetlerin yönetimi ile ilgili algoritma gömülü bilgi teknolojileri uygulama alanlarını sistematik bir yol ile sınıflandırmak, ve her bir uygulama alanının güncel bir gözden geçirmesini yapmak ve İstanbul'daki algoritma gömülü bilgi teknolojileri kullanım seviyesini incelemektir. Bu çalışma, devlet görevlileri için ve diğer yeni gelişen bilgi şehirlerinin görevlileri için de, mevcut algoritma gömülü bilgi teknolojileri araçlarının kendi şehirlerinde kullanımı ile ilgili sonuç ve tavsiyeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As city resources around the world begin to stretch beyond capacity due to ever-increasing population, a major challenge for an emerging knowledge city is to maintain high-quality living conditions for its residents. It is therefore imperative that existing city resources are used in an optimal manner by minimizing cost and maximizing utility. Such resources include physical resources such as transportation networks, schools, clinics, electricity, water and natural gas lines, sewers, and waste sites and human resources such as physicians, teachers, and other qualied personnel. To that end, algorithm-embedded information technology tools have proven to be tremendously useful for city decision makers, and technologies using algorithm-embedded systems are being used more frequently than ever before. In particular, as one of the emerging knowledge cities in the world, Istanbul has been deploying such applications at various levels for better use of the city's resources. The purpose of this study is two-fold: classify algorithm-embedded information technology application areas related to management of resources in a city in a systematic way, and; provide an up-to-date review of each application area and investigate the level of algorithm-embedded information technology use in Istanbul. The study has implications for the city ocials as well as ocials of other emerging world knowledge cities regarding the use of existing algorithm-embedded information technology tools in their cities.