Reconfigurable and transformational product design concepts and applications: a case study of innovative furniture
Yeniden yapılandırılabilir ve transformal ürün tasarım kavramları ve uygulamaları: Yenilikçi mobilya ürünü çalısması
- Tez No: 413239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAŞİF TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çok yönlü tasarım yöntemleri daha iyi kalite, verimlilik, maliyet etkinligi, islevsellik ve yenilik arayısı içinde mühendislik ve sanat dallarında gelistirilmistir. Farklı alanlarda dönüsümcü ve yeniden konfigüre cihazlar yirminci yüz yıldan sonra trendier haline gelmistir. Müsteriler gelismis performans ve onların ürünleri üzerinde azaltılmıs karmasıklık düzeyini de beklemeye basladı. Mobilya ürün kategorisinde tek fonksiyonu ve sabit halet ürünlere kıyasladıgında, dönüsümsel islevsellik ve esneklilik ile ürün ögeleri farklı müsteri ihtiyaçlarını ve beklentilerini basa çıkma yetenegine sahiptır. Bu yüzden özel tasarım metodolojisi yenilikçi ürün üzerinde arastırma ve gelistirme için esastır. Bu çalısmada, dönüsümsel tasarım ve yeniden konfigüre ürün sistemlerindeki önceki arastırmalar sentezlenerek, çesitli tek halet ürünlerden farklı yapılara ve ürünlerin entegrasyonu yürütmüstür. Bu süreçler Ideal entegre ürün genel islevi yapısını elde etmek için tüm dönüsüm, esnek, yeniden konfigüre tasarım kuralları altındadır.
Özet (Çeviri)
Multifarious design methods have been developed in engineering and art disciplines in the search of better quality, efficiency, cost-effectiveness, functionality, and novelty. Transformational and reconfigurable devices in different fields have become trendier after the 20th century. Customers expect both enhanced performances and reduced complexity level on their products. Compared to static state products with single function amongst furniture product category, the product items with transformational functionality and reconfigurablility possess higher ability for coping different customer needs and expectations. For this case, research and development on innovative, novel product with specific design methodology is essential. In this paper, by reviewing and synthesizing previous research on transformational design and reconfigurable product systems, we carried out the integration of different structures and products, which are from various single state products. These processes are all under the transformational, flexible, reconfigurable design guidelines to obtain the overall function structure of the ideal integrated product.