Argon atomunun üçlü diferansiyel tesir kesitinin ölçülmesi
Measurements of triple differential cross section for Argon
- Tez No: 413258
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT DOĞAN, DR. ZEHRA NUR ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektron Çarpışma Laboratuvarında (e-COL) bulunan elektron spektrometresinde, Argon (3p) atomunun üçlü diferansiyel tesir kesiti (e,2e) çakışma tekniği kullanılarak ölçülmüştür. (e,2e) deneyleri, belirli enerjide ve doğrultuda saçılan ve koparılan elektronların eş zamanlı olarak dedekte edildiği, elektron etkisi ile iyonlaşma deneyleri olarak adlandırılmaktadır. (e,2e) saçılma deneylerinde, saçılan elektronun açısı sabit tutulmakta ve koparılan elektronun açısı taranarak, açıya göre tesir kesiti ölçümleri yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında Argon atomu için 200 eV enerjide gelen elektron demeti ile, saçılma açısı -10° ve koparılan elektronların 15-30 eV enerji aralığında TDCS ölçümleri alınmıştır. Bu çalışmada, alınan deneysel sonuçların teorik modellerin geliştirilmesine katkı sağlamasının yanında, Argon atomunun iyonlaşma dinamiklerinin anlaşılmasına yardımcı olacak verilerin literatüre kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis Ar (3p) triple differential cross section (TDCSs) were measured by (e,2e) coincidence technique, at Afyon Kocatepe University Electron Collision Laboratory (e-COL). (e,2e) experiments refer specifically to electron impact ionization experiments in which scattered projectile and target electron which has been ejected following the collision process, are selected by energy and direction then detected in coincidence. In (e,2e) scattered experiments TDCS is measured depending on angle, while angle of scattering electron was fixed, angle of ejected electron was scanned. In this study, TDCSs of Ar atom for 200 eV incident electron energy was measured at -10° scattered electron angle and 15 to 30 eV ejected electron energies. Experimental studies in this work, not only helps the development of theoretical models but also produce data to help to understand the dynamics of the specified target gas ionization.