Lise öğretmenlerinin stres kaynaklarına ilişkin algıları ve sınıf atmosferi arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 41327
  2. Yazar: NEŞE ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE ÜN AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amaca, lise öğrencilerinin (a) sınıf atmosferine ilişkin algılar, (b) bu algıların okul türü, cinsiyet, sınıf düzeyi ve sınıf büyüklüğü ilişkileri, (c) lise öğretmenlerinin stres kaynaklarına ilişkin algılan, (d) bu algıların okul türü, cinsiyet, yaş, branş ve sınıf büyüklüğü ile ilişkileri ve (e) lise öğretmenlerinin stres kaynaklarda Şişkin algılan ite ise öğrencilerinin sınıf atmosferine ilişkin algılan arasındaki ilişkilerin neler olduğunu belirlemektir. Araştırmaya İzmir ilinde bulunan okullardan tabakalama yöntemi ve seçilen 62 &e öğretmem ve 1807 &e öğrencisi katılmıştır. Araştırma verileri“Sınıf Çevresi Ölçeği ”ve 'Mnnesota Öğretmen Gerilimi Envanteri (Gerilim Kaynakları Formu)" ile toplanmıştır. Veri analizi sonucu ulaşılan başlıca sonuçlar şunlardır 1. Öğrencilerin çoğu sınıf atmosferine ilişkin algılarında sınıfta olumlu sınıf atmosferi yaratabilecek durumların gerçekleşmediği görüşündedirler. 2. Öğrencilerin sınıf atmosferine ilişkin algılan okul türü,cinsiyet,SKHf düzeyi ve sınıf büyüklüğü değişkenlerine farklılıklar göstermektedir. 3. Öğretmenlerin en yüksek iki stres kaynağı maaşların düşüklüğü ve hükümetin kararlı bir eğitim politikası izlememesi olarak ortaya çıkmıştır. 4. Lise öğretmenleri en az stres kaynağı olarak öğretmenliğin sıkıcı olması ve öğrettiklerinin ilginç olmaması olduğunu belirtmişlerdir. 5. lise öğretmenlerinin stres kaynaklarına ilişkin algılan cinsiyete, yaşa ve sınıf büyüklüğüne göre anlamlı farklılıklar göstermemekte ve okul türlerine göre MÖGE'nin başarının değerlendirilmesi boyutu dışında kalan tüm boyutlarında anlamlı farklılıklar göstermemektedir. 6. Lise öğretmenlerinin stres kaynaklarına ilişkin algılan mesleki kıdemlerine göre M.Ö.GE.'nın ve baskısı boyutu dışında kalan tüm boyutlarında anlamlı farklılıklar göstermemektedir. 7. lise öğretmenlerinin stres kaynaklarına ilişkin algılan ve sınıf atmosferi arasındaki ilişkilere bakıldığında öğretmenlerin stres düzeylerine göre, sınıflarındaki öğrencilerin sınıf atmosferine ilişkin algılarında hoşlanma, katılım işe dönüklük ve düzenlilik boyutlarında anlamlı farklılıklar göstermektedir. II
Özet (Çeviri)
The purpose of the present research is to identify (a) high school students' perceptions of classroom atmosphere, (b) relationships between and among these perceptions and kind of school, gender, grade level and class size, (c) high school teachers' perceptions of stressors (d) relationships between and among these perceptions and kind of school, gender, age, field and class size, and (e) relations between and among high school students' perceptions of classroom atmosphere and high school teachers' perceptions of stressors. Sample included high school teachers (n = 62) and high school students (n = 1807) stratified according to their schools. Subjects answered Classroom Environment Scale and Minnesota Teacher Stress Inventory. Major results of this research are: 1. Most of the students believe that atmosphere in their classes is not positive. 2. Significant differences exist among perceptions of students of various kinds of school, gender, grade level and class size. 3. The highest rated stressors for teachers are low salaries and lack of stable educational policies. 4. The lowest rated stressors for teachers are boredom caused by teaching, and uninteresting content taught. 5. High school teacher perceptions differ according to gender, age and class size, and do not differ according kind of school except evaluation of achievement dimension. 6. High school teachers perceptions of stressors differ according to their year of experience in all dimensions except parents' involvement. 7. Students' perceptions of affiliation, participation, task orientation and organisation differ significantly according to their teachers' levels of stress. Ill