Atık sularda fenolik kirliliklerin giderilmesi için kitosan kaplı manyetik nano boyutlu katı ekstraktant hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of chitosan coated magnetic solid extractant of nanosize for the removal of phenolic pollution i̇n wastewater
- Tez No: 413303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLSEN TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, manyetik ayırma tekniği kullanılarak, canlılar için zararlı ve toksik etkisi olan fenol ve türevlerinin atık sulardan giderilmesi için manyetik kitosan nanoparçacıkları sentezlenmiştir. Sentezlenen manyetik kitosan nanoparçacıklar, Fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (FT-IR), geçirimli elektron mikroskopisi (TEM), taramalı elektron mikroskobu (SEM), dinamik ışık saçılımı (DLS), titreşimli örnek manyetometrisi (VSM) ile karekterize edilmiştir. Nanoparçacık boyutlarının 9 ile 13 nm arasında olduğu ve aglomerat boyutlarınında 500 ile 1000 nm arasında değiştiği, kütlece % 21,1 kitosan içerdikleri, doyum mıknatıslanmalarının 55.0 emu/g olduğu ve süperparamanyetik özellik gösterdikleri belirlenmiştir. Kitosan kaplı manyetik nanoparçacıklar sulu çözeltilerden, fenol ve fenolik bileşiklerin uzaklaştırılması için etkili bir sorbent olarak başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Sonuçlar, adsorpsiyonun temas süresi, başlangıç pH'ı, adsorbent dozu ve adsorbatların başlangıç derişimleri gibi parametrelerden etkilendiğini göstermiştir. İzoterm incelemelerine göre adsorpsiyonun Freundlich ve Langmuir izoterm modellerinden daha çok Freundlich'e uyduğu, 25 °C' de maksimum adsorpsiyon kapasitesinin fenol, 2-klorofenol ve 4-klorofenol için sırasıyla 196,08, 243,90 ve 322,58 mg/g olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is the effect of harmful and toxic materials to living creatures, phenol, and derivatives for elimination of magnetic separation technique of waste water is to be used. Chitosan-coated magnetic nanoparticles was successfully synthesized and implemented as an effective sorbent for the removal of phenol compounds from aqueous solution. Synthesized magnetic chitosan nanoparticles was characterized by fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), transmission electronmicroscopy (TEM), scanning slectron sicroscope (SEM), dynamic light scattering (DLS) and vibrating sample magnetometry (VSM). The mass content of chitosan on magnetic Fe3O4-chitosan nanoparticles was estimated % 21.1. The saturation magnetization Fe3O4-chitosan nanoparticles were found to be 55.0 emu/g and the resulsts indicated that these nanoparticles are superparamagnetic. Adsorption characteristics of phenolic compounds from aqueous solution on to magnetic chitosan have been studied and results indicated that the adsorption capacities were affected by initial pH values, initial concentration of adsorbates, dosage of adsorbent and contact time. It was shown that Freundlich model is well suited the adsorption of phenol, 2-chlorophenol, and 4-chlorophenol and the maximum adsorption capacities were calculated as 196.08, 243.90 and 322.58 mg/g, respectively.