Bazı Achillea l. türlerinin LCMS-IT/TOF ve LC-MS/MS ile metabolik profillerinin çıkarılması ve biyolojik activitelerinin belirlenmesi
Determining the metabolic profile of some Achillea speci̇es by LC-MS-IT-TOF and LC-MS/MS. and investigation of their biological activities
  1. Tez No: 413305
  2. Yazar: MUSTAFA ABDULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, Asteracae familyasına ait 14 farklı Achillea türünün majör sekonder metabolitleri LC-MS/MS ve LC-MS IT-TOF cihazlarıyla belirlenerek ekstrelerinin antioksidan ve antikanser aktiviteleri araştırıldı. Çalışılan türlerin (A. biebersteinii Afan, A. coarctata Poir., A. kotschyi subsp. kotschyi, A. lycaonica Boiss. et Heldr., A. millefolium L. subsp. millefolium L., A. schischkinii Sosn., A. setacea Waldst. et Kit., A. sintenisii Hub.-Mor., A. wilhelmsii C. Koch subsp. wilhelmsii, A. teretifolia Willd., A. goniocephala Boiss. et Bal., A. nobilis L. subsp. neilreichii Formanek, A. spinulifolia Fenzl ex Boiss.ve A. monocephala Boiss. & Balansa) teşhisi yapılıp kurutularak toprak altı ve toprak üstü kısımlar şeklinde ayrıldı. Çalıştığımız türlerin kloroform-metanol (1:1) ekstrelerinin UHPLC-ESI-IT-TOF MS cihazı ile kalitatif olarak sekonder metabolik profilleri belirlendi. Bu çalışmada Achillea türlerinde 89 adet sekonder bileşen tespit edildi. Ayrıca, kloroform-metanol (1:1) ve etanol ekstrelerinin LC-MS/MS ile 37 bileşenin kalitatif ve kantitatif analizi için kapsamlı bir metot geliştirildi. Bu çalışmadaki dikkate değer önemli bulgular; A. kotschyi'nin toprak altı etanol ekstresinde klorojenik asit (55812.2 µg/g ekstre), A. schischkinii'nin toprak üstü etanol ekstresinde kinik asit (38293.02 µg/g ekstre), A. monocephala'nın toprak altı metanol-kloroform ekstresinde fumarik asit (12986.93 µg/g ekstre), A. millefolium'un toprak üstü metanol-kloroform ekstresinde malik asit (12945.44µg/g ekstre), A. coarctata'nın toprak üstü etanol ekstresinde rutin (11120.52 µg/g ekstre) ve A. teretifolia'nın toprak altı etanol ekstresinde ise kersetin (9085.56 µg/g ekstre) şeklinde sıralanabilir. Çalışılan Achillea türlerinin etanol ekstrelerinin antioksidan etkileri, DPPH serbest radikal süpürücü aktivitesi, ABTS katyon radikali giderim aktivitesi, β-Karoten lipit peroksidasyon test sistemi ve CUPRAC bakır indirgeme kapasitesi yöntemleriyle incelenmiştir. Her yöntemde en aktif ekstrelere baktığımızda DPPH yönteminde A. nobilis'in toprak altı (IC50: 12,23±0,24), ABTS yönteminde A. monocephala'nın toprak altı (
Özet (Çeviri)
In this pHd study, major secondary metabolites of 14 different Achillea species that belong to Asteracae family were determined by LC-MS/MS and LC-MS IT-TOF instruments. Also antioxidant and and anticancer properties of these species were investigated. The studied species (A. biebersteinii Afan, A. coarctata Poir., A. kotschyi subsp. kotschyi, A. lycaonica Boiss. et Heldr., A. millefolium L. subsp. millefolium L., A. schischkinii Sosn., A. setacea Waldst. et Kit.,A. sintenisii Hub.-Mor., A. wilhelmsii C. Koch subsp. wilhelmsii, A. teretifolia Willd., A. goniocephala Boiss. et Bal., A. nobilis L. subsp. neilreichii (Kerner) Formanek, A. spinulifolia Fenzl ex Boiss.ve A. monocephala Boiss. & Balansa) were taxonomically identified, dried and their overground and underground parts were seperated. The secondary metabolic profiles of the chloroform-methanol (1:1) extracts of the species were determined qualitatively by UHPLC-ESI-IT-TOF MS instrument. With this study 89 metabolites were identified in studied Achillea species. By developing and validating a comprehensive LC-MS/MS method, 37 phytochemicals of chloroform-methanol (1:1) and ethanol extracts of the species were analysed qualitativeley and quantitatively. In LC-MS/MS study, chlorogenic acid (55812.2 µg/g extract) in underground ethanol extract of A. kotschyi, quinic acid (38293.02 µg/g extract) in overground ethanol extract of A. schischkinii, fumaric acid (12986.93 µg/g extract) in underground chloroform-methanol extract of A. monocephala, malic acid (12945.44 µg/g extract) in overground chloroform-methanol extract of A. millefolium, rutin (11120.52 µg/g extract) in overground ethanol extract of A. coarctata, quercetin (9085.56 µg/g extract) in underground ethanol extract of A. teretifolia were found to be the richest analytes. Additionally, the antioxidant activities of the studied species were determined by using DPPH free radical scavenging assay, ABTS radical cation decolorization assay, β-carotene lipit peroxidation test system and CUPRAC cupper reduction capacity methods. For DPPH A. nobilis-underground (IC50: 12,23±0,24), for ABTS A. monocephala-underground (