Pamukta solgunluk hastalığı (Verticillium dahliae Kleb.)'nın tohumun içeriğine ve lif kalitesine etkisinin belirlenmesi
Determination the effect of wilt disease (Verticillium dahliae Kleb.) on seed content and fiber quality of cotton
  1. Tez No: 413323
  2. Yazar: NEDİM SAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, solgunluk hastalığının pamuk (Gossipium hirsitum L.) tohumun içeriğine ve lif kalitesine etkisinin belirlenmesi amacıyla, 2014 yılında Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma alanında daha önce hastalık etmeni ile doğal bulaşık olan bir tarlada kurulmuştur. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada hastalığa karşı orta derecede tolerant Stoneville 468 çeşidi ve hastalığa orta derecede duyarlı Beyaz Altın 119 pamuk çeşitleri kullanılmıştır. Toprak işlenip ekime hazır hale getirildikten sonra, pamuk tohumları 23 Mayıs 2014 tarihinde ekilmiştir. Hasada kadar gerekli kültürel ve bakım işlemleri yapılmıştır. Hasat esnasında her parseldeki bitkiler toprak seviyesinde 5-6 cm yukarıda gövdeleri enine kesilerek 0-3 hastalık skalasına göre değerlendirilmiştir. Ayrıca Diyarbakır ve Batman'da 5'er üretici tarlasındaki bitkiler aynı şekilde kontrol edilerek 0-3 skalasına göre değerlendirilmiştir. Her hastalık skala değeri için hasat esnasında 40-50 gram kütlü pamuk örneği alınarak laboratuvara getirilmiştir. Çırçır işleminden sonra, çiğitler laboratuvarda sülfürik asitle ile muamele edilerek delinte edilmiştir. Daha sonra delinte edilen tohumlar bir mikser yardımıyla öğütülerek tohum içeriği analizleri için hazır hale getirilmiştir. Hazırlanan bu örnekler –18 0C'de bir dipfrizde muhafaza edilmiştir. Analizlerden önce örneklerin nemi pastör fırınında 70 0C'de 24 saat süreyle sabit hale getirilmiştir. Daha sonra tohum analizleri,“NIR-XDS Rapid Content Analyser”cihazında yapılmıştır. Solgunluk hastalığının lif kalite özelliklerine olan etkisini belirlemek için her karakter için 20 gram pamuk lif örnekleri alınarak“HVI 1000 Spectrum”cihazında analizleri yapılmıştır. 0-3 hastalık şiddeti skala değerlerine göre, çırçır randımanı, protein içeriği, yağ içeriği, kül içeriği, nişasta içeriği ve selüloz içeriği deneme alanı ve üretici tarlalarında farklılık gösterdiği halde, 100 tohum ağırlığı ve nem içeriği üretici tarlalarında farksız fakat deneme alanında farklı bulunmuştur. İncelenen lif teknolojik özelliklerinden lif inceliği, olgunluk, çepel sayısı, çepel alanı hem deneme alanı hem üretici tarlalarında farklılık gösterdiği halde, uniformite indeksi, iplik eğrilebilirlik eğrisi, üst yarı ortalama uzunluk, analiz edilen liflerin adedi, lif kopma dayanıklılığı ve sarılık derecesi yönünden üretici tarlalarında ve deneme alanında farklı bulunmamıştır. Kısa lif indeksi, lif elastikiyeti, parlaklık beyazlık derecesi üretici tarlalarında farksız, deneme alanında farklı bulunmuştur. Nem ise üretici tarlalarında farklı ve deneme alanında ise farksız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effect of wilt disease (Verticillium dahliae) on seed content and fiber quality of cotton (Gossipium hirsitum L.). The experiment set up in randomized blocks design methods with four replications in Dicle University, Agricultural Faculty research area that is naturally infested with the pathogen in Diyarbakır in 2014. Stoneville 468 (Moderately Tolerant) and Beyaz Altın 119 (Moderately Susceptible) cotton varieties are used in the study. The land prepared for sowing and cotton seeds were sown in the 23th of May, 2014. Necessary agricultural practices were performed until the harvest. During the harvest, the stem of plants were cut 5-6 cm above ground level for each plot and the disease severity was recorded according to 0-3 disease scales. Also in Diyarbakir and Batman 5 farmers field were checked in the same way and the plants were evaluated according to the 0-3 scale respectively. During harvest 40-50 grams seed cotton was brought to the laboratory for each character. After ginning, cotton seed were treated with sulfuric acid to delint at the laboratory. After that delinted seeds were grinded with a mixer for seed content analysis. The prepared samples were stored at –18 0C in a deep freeze. The samples were keept in a pastor oven at 70 0C for 24 hours for their humidity to stabilize. Then the seed contents were analyzed by“Nor- XDS Rapid Content Analyzer”device. Also for each character, to determine the effect of wilt disease on fiber quality properties, 20 g lint analized by“HVI 1000 Spectrum”device. According to 0-3 disease scale; ginning efficiency, protein content, oil content, ash content, starch content and cellulose content of seeds were found to be significantly different at farmers fields and research area also 100 seed weigh and moisture content were not determined differently at the farmers field, but were found differently in research area. Micronaire, maturity, trash count, trash area were determined differently in both farmers field and research area. Uniformity index, spinning consistency index, upper half mean length, amount fiber, strength and yellowness were not found differently in the farmers field and also research area. Short fiber index, elongation, reflectance were not determined differently in the farmers field, but were found differently in the research area. The moisture of lint was found differently at the farmers field but not differently at the research area.