Pamuk solgunluk hastalık etmeni Verticillium dahliae'da mikovirüs dsRNA analizi ve tanılanması
Analysis and diagnosis of mycovirus dsRNA in Verticillium dahliae, the causal agent of verticillium wilt disease of cotton
  1. Tez No: 533967
  2. Yazar: DENİZ KÜBRA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Verticillium dahliae Kleb. pamuk ve zeytin üretimi yapılan her yerde ciddi verim ve bitki kayıplarına neden olan önemli bir fungal hastalıktır. Hastalığın toprak kökenli olması mücadeleyi zorlaştırmaktadır. Fungal hastalıklarda biyolojik mücadele gün geçtikçe ön plana çıkmakta olup biyolojik ajan olarak mikoviral dsRNA'lar da kullanılmaya başlamıştır. Verticillium dahliae mikoviral dsRNA'lar ile ilgili ikisi pamukta biri zeytinde olmak üzere toplamda dört çalışma yapılmıştır. Ancak Türkiye'de pamuk bitkisinde solgunluk hastalığına neden olan V. dahliae'da mikovirüs dsRNA'nın varlığı hakkında bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu çalışmada Aydın ili Söke ve Koçarlı ilçelerinin pamuk alanlarından solgunluk belirtisi gösteren 100 örnekten elde edilen 72 V.dahliae izolatında mikovirüs dsRNA'nın varlığı araştırılmış ve on iki V. dahliae izolatında dsRNA belirlenmiştir. V.dahliae mikoviral dsRNA'nın RT-PCR ile tanılanması zeytindeki Verticillium dahliae partitivirus 1–olive (VdPV1-ol) mikovirüsü için tasarlanan spesifik primerler ve rastgele hegzamer primeri kullanılarak yapılmıştır. Sonuçta kullandığımız bu primerler ile pamuktaki V.dahliae izolatlarındaki dsRNA mikovirüsünün tanılanamayacağı saptanmıştır. Çalışmada dsRNA içeren V. dahliae izolatlarının virülensliğini belirlemek için elma testi uygulanmış ancak sonuç alınamamıştır.
Özet (Çeviri)
Verticillium dahliae (Kleb), one of the important disease that causes significant yield losses eherever the cotton and olive were produced. Because the pathogenis soil-borne which makesthe management of the the disease difficult. therefore biological control in fungal diseases is becoming more, one of them is use the mycovirus dsRNAs. Three studies on Verticillium dahliae mycoviral dsRNAs have been carried out so far, two of them cotton and one olives. In Turkey, no studies were found on the presence of mycoviral dsRNA in V. dahliae, which causes cotton wilting. İn this study, the presence of mycovirus dsRNA in 72 V.dahliae isoletes optained from the cotton fields of Aydn/Söke and Koçarlı districts was inwestigated method. In 12 V.dahliae isolates dsRNA was determined. The specific primers and random hexamer primer designed for the mycovirus of V. dahliae (VdPV1-ol) in olive were used in RT-PCR identification of this determined dsRNA. These primers have been reported to have identical genome sequences with V. dahliae micovirus (VdPV1) in cotton. Furthermore, V. dahliae isolates containing dsRNA did not respond to the apple pathogenicity test.