Yeni schıff baz Mn(III), Co(III) komplekslerinin hazırlanması ve oksidatif katalizör özelliklerinin araştırılması
Preparation of new schiff base Mn(III), Co(III) complexes and investigation of oxidative catalyst properties
- Tez No: 413353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada asetilaseton ve O-(2-aminooksietil) hidroksilamin kullanılarak yeni Schiff baz Mn(III) ve Co(III) kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen bu bileşiklerin karakterizasyonu için; FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS, TGA, DTA, erime noktası tayini gibi yöntemler kullanıldı. Sentezlenen kompleks katalizörlerin, morin ve kurkumin boyar maddelerine karşı ağartma aktiviteleri test edildi. Bu testler sonucunda her iki kompleksin, oksidatif ağartıcı katalizör özellik gösterdiği görüldü, bu amaçla farklı boyar maddelerin ağartılması için homojen katalizör olarak kullanılabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we synthesized novel Schiff base Mn(III) and Co(III) complexes via acetyl acetone and O-(2-aminooxyethyl)hydroxylamine. For characterization of these compounds synthesized; FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS, TGA, DTA, determination of melt point as methods were used. The catalyst complex of synthesized, bleaching activities were tested against morin and curcumin dye. As a result of these tests, both complexes have observed that the oxidative bleaching feature, for this purpose the bleaching of different dyes can be used as homogeneous catalyst is concluded.