Poli (linoleik asit)-g-poli (metil metakrilat) graft kopolimerin sentezi ve elektriksel karakterizasyonu
Synthesis and electrical characterization of poly (linoleic acid)-g-poly(methyl methacrylate) graft copolymer
  1. Tez No: 413368
  2. Yazar: HAYAT ÇULCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Physics and Physics Engineering, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada polimerik linoleik asit ile metil metakrilatın serbest radikal polimerizasyonu ile poli(linoleik asit)-g-poli(metil metakrilat) (PLİMMA) graft kopolimerleri sentezlendi. Elde edilen graft kopolimerlerin karakterizasyonları nükleer manyetik rezonans (1H NMR), jel geçirgenlik kromatografisi (GPC), termal gravimetrik analiz (TGA), diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) teknikleri kullanılarak yapıldı. Çalışmanın ikinci kısmında, bu polimerler uygun çözeltide çözülerek elektrospinning yöntemiyle bir iletken/yarıiletken arayüzeyine kaplanarak Au/PLİMMA/n-Si yapısı oluşturuldu. Au/PLİMMA/n-Si Schottky engel diyotların elektriksel karakteristikleri, akım-voltaj (I-V) ölçüm metotları kullanılarak karanlık ve UV ışık altında oda sıcaklığında incelendi. Doğru ön-gerilim I-V ölçümlerinden idealite faktörü (n), sıfır-beslem engel yüksekliği (ΦBo), arayüzey durum yoğunluğu (Nss) ve seri direnç (Rs) değerleri hesaplandı ve tüm bu parametrelerin aydınlatma şiddetine oldukça bağlı olduğu ve PLİMMA graft kopolimerlerin organik arayüzey olarak cihaz parametrelerini olumlu etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, polymeric linoleic acid by free radical polymerization of methyl methacrylate graft copolymers of poly(linoleic acid)-g-poly (methyl methacrylate) (PLİMMA) have been synthesized. The obtained graft copolymers were characterized by proton nuclear magnetic resonance (1H NMR), gel permeation chromatography (GPC), thermal gravimetric analysis (TGA), differential scanning calorimetry (DSC) and scanning electron microscope (SEM) techniques. In the second part of the study, these polymers dissolved in suitable solvents by electrostatic spraying technique with a conductor and a semiconductor surface covered Au/PLİMMA/n-Si structure was created. The electrical characteristics of Au/PLİMMA/n-Si Schottky barrier diodes have been investigated by using current-voltage measurements in dark and under UV illumination intensities at room temperature. These were obtained that; the values of ideality factor (n), zero-bias barrier height (ΦBo), the density of interface states (Nss) and series resistance (Rs) were found to be a strong function of illumination intensity and PLİMMA graft copolymers have a positive effect on device electrical parameters.