Ekspander işleminin farklı depolama süresi ve koşullarında arpa ve mısır yem hammaddelerinin mikrobiyolojisi üzerine etkileri
Effect of the expander process in different storage conditions and storage time on microbiology of barley and corn feedstuffs
  1. Tez No: 413392
  2. Yazar: İLHAN ÇIPLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma farklı depolama süresi ve koşularında ekspander işleminin arpa ve mısır yem hammaddelerinin mikrobiyolojisi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Deneme grupları 2 farklı depolama ortamı (22 ± 2°C sıcaklık ve 30 ± 2°C sıcaklık, % 55-60 nem), 2 farklı depolama süresi (1 ve 2 ay), ekspander işlemine tabi tutulmuş 2 adet hammadde (arpa ve mısır) kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda tüm hammadde örneklerinde depolama sıcaklığı ve depolama süresi arttıkça maya ve küf gelişiminin de arttığı gözlenmiştir. Ancak, uygun nem ve sıcaklıkta örneklerdeki laktik asit bakterileri sayılarındaki artış, maya ve küf gelişimini baskı altına almıştır.
Özet (Çeviri)
The research was about 'What is the expander process influencess?' on barley and corn microbiology in different stroge times and conditions. In this experiement was the expander process on 2 varied storage environment (22 ± 2 oC temperature and 30± 2 oC temperature , % 55-60 moisture), 2 varied storage period (1 and 2 month), 2 varied feedstuffs (barley and corn). Results was indicate, when temperature and varied incrase yeast and mildew expand more quickly inside whole raw materials. However, in correct environment conditions number of LAB inside the experimentals was suppress yeast and mildew evolution.