Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımında özelleştirme ve TEK örneği
- Tez No: 41341
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEVRİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bir doğal kaynağın direkt olarak veya uygun sistem yardımıyla dışsal aktivite üretme kapasitesi olan enerji 19. yy 1ın başından beri sosyo ekonomik kalkınmanın başlıca göstergesi olmuştur. Enerji kaynakları içinde elektrik enerjisi özellikle kullanım kolaylığı nedeniyle tüm ekonomik ve sosyal yaşamın içerisine yoğun bir şekilde girmiştir. Türkiye'de elektrik enerjisinin büyük bir bölümünün üretilmesi, iletilmesi, dağıtılması ve satılması bir devlet tekeli olan Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) tarfından gerçekleştirilmektedir. Elektrik enerjisi sektörünün özelleştirilmesi ihtiyacı çok önemli şu nedenlerden dolayı ortaya çıkmıştır: 1- Tüketim talebindeki hızlı artış ve gelişmiş ülkeler deki tüketim miktarı ile iç tüketim miktarı arasındaki far kın kapanması ihtiyacı. Bu durum Türkiye'de büyük enerji yatırımlarının yapılması gereğini ortaya çıkarmakta, bu yatırımlarda kamu borçlanmasının üzerinde çok büyük yük teşkil etmektedir. 2- TEK'in tekelci yapısı verimli, rekabete açık, ve karlı bir elektrik endüstrisinin kurulmasını engellemiş bu durum elektrik enerjisi fiyatlarının artması şeklinde piyasaya yansımıştır.3- TEK' in politik etkilere ve merkezi hükümetin müdahalelerine açık olması, eski teknoloji kullanımından dolayı ortaya çıkan düşük verim düzeyi ve aşırı istihtam kaynaklaların verimsiz kullanımını getirmekte bu da sektörün geliştirilmesi için harcanması gereken fonları kısıtlamaktadır. Elektrik sektöründe özelleştirmenin temel amacı sektörü tümüyle rekabete dayalı bir ortam içine getirmektir. Bu tezin amacı; Türkiye elektrik sektörünün yeniden yapılanması çerçevesinde elektrik üretim, iletim ve dağıtım sistemlerinin mevcut durumlarının incelenerek, elektrik enerjisi sektörünün tekelci bir yapıdan rekabete açık bir yapıya kavuşturulması için yapılacak özelleştirme faaliyetlerinin ve olası sonuçlarının ortaya konulmasıdır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT The Energy which has capacity to produce outer activi ties with direct or conformable system of a naturel foun tain, has shown the social economic develepment since the beginning of the 19 th century. Between the energy resources electric energy is used in a wide field in our economic and social life become it is very easy touse. In Turkey a certain amount of electric energy is produc ed, separeted and sold by T.E.K. which is a country munici- palite. It is important for the electric energy sector for be come private because of the fallowing three reasons. 1-The increasing of demand for consumption and consump tion in devoloped countries along with their consumption volue is a difference that needs to be closed. In Turkey this situation shows that it is necasarry to make big investmens in energy, these investments caused the pub lic to become endebted. 2- There is no electric industry which is productive, open competive and profitable because of the municipal fa- ciluties of TEK. This cause energy prices to become higher. 3- TEK is open for political and central goverment in- terferance.They also use very old technology which causes IIIlow production levels and do not use the foundations prod uctively. They are using the foundation to much are not careful so the cut the foundation for the investigation of progress in the energy sector. All sector compation should occur in a natural enviroment. The aim of this Theses is that there is a common to build new electric producing, seperating and delivering systems for TEK. And they need to study the existing conditions to find what can be done to create new systems. The energy sector is a monopoly. In order to become open competitive what is needs to be done. And what will the results be after the energy sector becomes open competitive IV