Türkiye'de ve Özbekistan'da ilçe yönetimi
District administration in Uzbekistan and Turkey
- Tez No: 41342
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET EMİN KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
oz Türkiye ve Özbekistan'da İlçe Yönetimi ve Sorunları adı altında yaptığımız bu çalışmanın birinci bölümünde her iki ülkenin yönetim yapıları, merkez ve taşra örgütleri şeklinde ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, hem Türkiye hem de Özbekistan için ilçe yönetimi, organları, mali yapısı, görevleri, sorunları ve diğer yönetim birimleri ile ilişkileri şeklinde incelendi. Türkiye için yönetim organlarının geliştirilmesi söz konusudur. Özbekistan'da bu organların merkeziyetçilikten vazgeçerek, demokratik bir yapı oluşturması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye yönetim yapısı içinde başkent örgütünün yardımcı kuruluşlarından olan Danıştay ve Sayıştay'ın Özbekistan yönetiminde de oluşturulması gerekmektedir. İlçe yönetiminde de Türkiye'de il, bucak ve köy yönetimleri arasında değişiklikler yapılması gerekmektedir. Bu konuda Özbekistan'da yerel yönetim birimlerinin kurulması gerektiği ortaya çıkmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, sub-district administrations in Uzbekistan and Turkey are compared. In Part I, central governments and their provincial organizations are examined in both countries. Part II is devoled to the structural organization of sub-district administrations in these two countries such as their organs, financial structure, duties, relations with other governmental organizations and problems. Sub-district administrations need reorganization in Turkey, whereas in Uzbekistan democratization is necessery. Advisory bodies of the central government the State Council and the Supreme Council of Public Accounts, in Turkish case should also be introduced in Uzbekistan. V