Enerji üretim ve dağıtımında aşırı gerilim ve akım sorunları
  1. Tez No: 38331
  2. Yazar: FAZILCAN NARZIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ENERJİ ÜRETİM VE DA?ITIMINDA AŞIRI GERİLİM VE AKIM SORUNLARI (Yüksek Lisans Tezi) Fazılcan NARZİYEV GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1995 ÖZ Bu tezde Enerji üretimi, iletimi ve dağıtımında, hem'de bunlara bağlı elektrik tesisleri ve işletme araçlarında oluşan arızalar gözönüne alınmıştır. Bu arızaların en önemli nedenleri olarak ta aşırı gerilim ve aşın akımlar gelmektedir. Aşırı gerilimler ; devre açma - kapamada, çeşitli tip kısa devrelerde ve rezonans olaylarında oluşan iç aşın gerilimler, atmosferik etkilerden oluşan dış aşırı gerilimler olarak iki kısımda incelenmiştir. Güç sistemlerinde oluşan arızalar simetrik ve asimetrik arızalar olarak ele alınmıştır. Asimetrik arızaların incelenmesinde simetrili bileşenler metodun'dan yararlanılmış ve çeşitli tip kısa devreler sonucu oluşan aşırı akımların hesaplanmalan ele alınmıştır. Tezin daha ilerisinde ise aşırı gerilimler ve kısa devre akımlarına karşı alınacak önlemlere ve koruma düzenlerine yer verilmiştir. Anahtar kelimeler : Enerji üretimi, iletimi ve dağıtımı Bilim Kodu Sayfa adeti : 118 Tez yöneticisi : Doç. Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
OVERVOLTAGE & OVERCURRENT PROBLEMS WHEN PRODUCING &TRANSMISSING ENERGY (M. Sc. Thesis) Fazıican NARZİYEV GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1995 ABSTRACT In this thesis disturbances which arise during production, transmission and distribution of energy, as well as during the operation of electrical equipments and plants have been studied The most important disturbances are overvoltage and overrcurrant. The overvoltage was divided in to two groups : An internal overvoltage takes place in different types of short circuits during resonance and switch on off, of exter nal acircuit overvoltage is caused by atmospheric effects. The An disturbances which occur in power systems were considered as symmetrical and the asymetrical disturbances. When examining the asymetricai disturbances the. symmetrical components method and calculations of overcurrent in short circuits were used. In the rest of thesis were concidered precautions and protection orders, which can be taken against overvoltage and overcurrent in short circuits. Key Words : Transmissing and Distribution of energy. Sicience Code : Page Number : 118 Adviser : Doç. Dr. ismail COŞKUN