Farklı sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerin insan doğası ve depresyon düzeyi bağlantıları
  1. Tez No: 41343
  2. Yazar: AYLİN AYOK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLNUR BAYEZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, laikli sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerin insan doğasına ilişkin görüş ve tutumları ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkileri saptamaktır. Bu amaçla araştırmada Bireysel Bilgi Formu, öğrencilerin insan doğasına ilişkin tutumlarım ölçmek için Wrighstman'in (1974)“İnsan Doğası Felsefesi Ölçeği”ve depresyon düzeylerinin ölçümü için Beck'in (1961) geliştirdiği“Beck Depresyon Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmanın ömeklemini, îzmir metropol alanı içinde, bulundukları semtler gözönüne alınarak saptanan üst, orta, alt sosyo-ekonomik düzeyde farklı on lisenin ikinci sımanda okuyan 400 öğrenci oluşturmuştur. Teknolojinin gelişmesi, değişen yaşam ve sosyo-ekonomik koşulların önemini göstermesiyle birlikte düşünce, tutum ve değerlerin değişmesi insanlar arasındaki ilişkinin önemini daha da arttırmaktadır. Bilişsel kuram çerçevesinde insanın yaşama bakış açısının olumlu veya olumsuz olmasının insanlara bakışının da olumlu veya olumsuz olmasına neden olacağı, bütün bunları belirleyen çerçevenin yaşamın somut gerçekleri olduğu bilinmektedir. Bu bilişsel, inançsal ve gerçeğe dayanan bakış açısı doğrultusunda gençlerin yaşam tarzının anlaşılması önem kazanmaktadır. Gençlerin kendilerine ve çevrelerindeki insanlara bakışlarında sosyo-ekonomik koşulların oynadığı rolü belirleme bu araştırmanın önemini oluşturmaktadır. Araştırma bulgularında, öğrencilerin insan doğasına yönelik tutumlarının ve depresyon düzeylerinin içinde yaşadıkları ailelerinin sosyo-ekonomik düzeyleri ile bağlantılı olduğu bulunmuştur, öğrencilerin sosyo-ekonomik düzeyleri ile insan doğasının güven, bağımsızlık ve değişebilirlik alt boyutları arasında da istatistiksel olarak anlamlı farklılaşma saptanmıştır. Buna göre, öğrencilerin depresyon düzeyleri arttıkça insan doğası felsefesi olumluluk düzeyinin ve bağımsızlık, akılcılık alt skala değerlerinin azaldığı görülmüştür. Alt sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerin orta ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilere göre depresyon düzeyleri daha yüksek bulunurken insan doğasına yönelik olumlu inançların en fazla orta sosyo-ekonomik düzeyde görül düğü, alt sosyo-ekonomik düzeyde ise biraz daha az olduğu, en olumsuz inançlara üst sosyo-ekonomik dûzeydekilerin sahip olduğu görülmüştür. Bulguların genel bir değerlendirmesi yapıldığında öğrencilerin sosyo-ekonomik düzeyleri ile insan doğasına ilişkin tutumları ve depresyon düzeyleri arasında anlamlı ilişkilerin olduğu, insan doğası felsefesi olumluluk düzeyi ve depresyon düzeylerinin birbirleriyle bağlantılı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this research is to determine the relation between the opinions and attitudes of students having different socio-economic levels about the human nature with their level of depression. With this objective, the following instruments were used to collect the data; Wringhstman's (1974)“Scale of Human Nature Philosophy”to observe the students' attitudes towards the human nature, Beck's (1961) "Beck Depression Inventory5' to measure their level of depression and also Individual Information Form. 400 students who attend the second grade often high schools having the top, medium and the lowest socio-economic status which were determined regarding their districts in Metropolitan City of Izmir formed the sample of this research. Technological improvement together with the changing life and socio economic conditions showing their importance, changes in thoughts, attitudes and values strengthen the relationship among the people. It's well known that positive or negative approach of people to life within the cognitive theory would cause their approach to other people happen to be positive or negative and it's the concrete facts of life that determine all these. At this point, towards with a point of view that depends on this cognitive, beliavable fact, it's crucial to understand the life styles of the young people. Determining the role of the socio-economic conditions in their perception of themselves and others signifies the importance of this research. Research findings are that there is a strong relationship between their aititudes against human nature and their level of depression with the socio economic status of their family. It's determined that statistically there's a change among the subscales of human nature such as trustworthiness, altruism and variability ant there's a relation between the socio-economic status and depression level of students. As regards, it's observed that there's a decrease in the level of philosophy of human nature and sub-scale values of altruism and independence whereas there's an increase in the depression level of students. It's found out that depression level of students of low socio-economic status is higher than the students of top socio-economic status and also they have more positive beliefs towards the human nature. As a result of a general evaluation of the findings there's a relation between the socio-economic status and attitudes towards human nature and depression level, positiveness level of philosophy of human nature and depression are related with each other.