İki boyutlu çerçevelerin matris deplasman metodu ile plastik analizi
Plastic analysis of two-dimensional frames by matrix displacement method
- Tez No: 413460
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada matris deplasman metodu ile iki boyutlu çerçeve sistemlerinin elastik ve elasto-plastik analizlerini yapabilen bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. C++ dili ile yazılan bu program art arda elastik çözümler yaparak iki boyutlu çerçeve sistemleri göçmeye götürecek yük limitini, plastik mafsalları oluşturan yük çarpanlarını ve plastik mafsalların yerlerini hesaplamaktadır. Plastik analiz ve matris deplasman metodunun da ayrıntılı şekilde anlatıldığı çalışmanın sonuna literatürden seçilen örnek sorular ilave edilerek referansları ile karşılaştırılmış, oluşacak plastik mafsalların sıralaması, her adımdaki yük faktörü ve yük-deplasman grafikleri de örnek çözümlere ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have developed a computer program that is capable of performing elastic and elasto-plastic analysis of two-dimensional frames, by using matrix displacement method. This program is written in C++ programming language which can calculate the limit load, load factors and locations of plastic hinges. Plastic analysis and matrix displacement method is explained in detail. Sample questions have been added to the end of the study and were compared with selected references from the literature. The sequence of plastic hinges, the load factor in each step and the load-displacement graphics were added to the sample solutions.