Karbamat, sülfonamit, sülfonat grupları içeren 5-amino-1,3,4-tiyadiazol-2-sülfonamit esaslı akridin bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of 5-amino-1,3,4-thiadiazole-2-sulfonamide based acridine compounds containing carbamate, sulfonamide, sulfonate groups
  1. Tez No: 413471
  2. Yazar: BURAK ADAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
4-Nitro-N-(5-sülfamoil-1,3,4-tiyadiyazol-2-il)benzamit (IV) bileşiği p-nitro benzoil klorür (III) ve 5-amino-1,3,4-tiyadiyazol-2-sülfonamit'in tetrahidrofuran içerisinde oda sıcaklığında etkileştirilmesi il yüksek verimle elde edildi. Daha sonra bu bileşik etanol-su içerisinde sodyum poli-sülfür varlığında indirgendi. İndirgenmenin sonucunda 4-amino-N- (5-sülfamoil-1,3,4-tiyadiyazol-2-il)benzamit (V) bileşiği elde edildi. İlk olarak; elde edilen yeni amin bileşiği (V), dimedon (13) ve sülfonat ester veya karbamat grubu içeren aldehit bileşikleri (VIII (a-e)- XI (a-d)) arasında mikrodalga desteğiyle gerçekleştirilen reaksiyondan yeni hibrit-akridin türevleri (IX (a-e), XII (a-d)) sentezlendi. İkinci olarak; yeni nitro-akridin bileşiği (XIV), dimedon (13), yeni amin bileşiği (V) ve p-nitro benzaldehit (XIII) tepkimesinden sentezlendi. Daha sonra bu bileşik (XIV) etanol-su içerisinde sodyum poli-sülfür varlığında indirgendi. Yeni akridin sülfonamit türevleri (XVI (a-i)), çeşitli sülfonil klorür ve karbamoil klorürler ile indirgenmiş ürünün (XV) reaksiyonu ile sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR(APT) ve HRMS teknikleri kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
4-Nitro-N-(5-sulfamoyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl)benzamide (IV) compound is obtained in high yield by interacting 5-amino-1,3,4-thiadiazole-2-sulfonamide and p-nitro benzoyl chloride (III) in tetrahydrofuran at room temperature. Then the compound is reduced in the presence of sodium poly-sulfur in ethanol–water. As a result of the reduction, 4-amino-N- (5-sulfamoyl-1,3,4-thiadiazol-2-yl)benzamide compound (V) is obtained. Firstly, novel hybrid-acridine derivatives (IX (a-e), XII (a-d)) were synthesized by the reaction among obtained new amine compound (V), dimedone (13) and sulfonate ester or carbamate compounds containing aromatic aldehydes (VIII (a-e)-XI (a-d)) with assisted microwave irritation. Secondly, novel nitro-acridine compound (XIV) was synthesized from the reaction of dimedone (13), new amine compound (V) and p-nitro benzaldehyde (XIII). Then the compound (XIV) was reduced in the presence of sodium poly-sulfur in ethanol–water. Novel acridine-sulfonamide derivatives (XVI (a-i)) were synthesized by the reaction of these reduced product (XV) with various sulfonyl chlorides and carbamoyl chlorides. The structures of the synthesized compounds were elucidated by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT) and HRMS spectral techniques.