Tetrazol ve sülfonamit gruplarını içeren akridin, ksanten, kromen türevi yeni bileşiklerin mikrodalga desteğiyle sentezi ve karakterizasyonu
Microwave assisted synthesis and characterization of novel compounds acridine, xanthene, chromene derivatives containing tetrazole and sulfonamide groups
  1. Tez No: 413470
  2. Yazar: İBRAHİM ESİRDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, ilaç aktif tetrazol ve sülfonamit gruplarını içeren yeni akridin, ksanten ve kromen türevi bileşikler sentezlendi. Bu amaç doğrultusunda öncelikle 4-formilbenzonitril I(a) ve 3-formilbenzonitril I(b) bileşiklerinden 4-(1H-tetrazol-5-il)benzaldehit II(a) ve 3-(1H-tetrazol-5-il)benzaldehit II(b) bileşikleri elde edildi. Elde edilen tetrazol-aldehit bileşikleri II(a,b) ile halkalı 1,3 diketo bileşikleri III(a,b) ve sülfonamit bileşikleri (IV, IX) arasındaki mikrodalga desteğiyle gerçekleştirilen reaksiyondan yeni tetrazol-akridin türevleri sentezlendi. Tetrazol-aldehit bileşikleri II(a,b) ve halkalı 1,3 diketo bileşikleri III(a,b) arasındaki mikrodalga desteğiyle gerçekleştirilen reaksiyondan yeni tetrazol-ksanten türevleri sentezlendi. Son olarak, tetrazol-aldehit bileşikleri II(a,b) ile halkalı 1,3 diketo bileşikleri III(a,b) ve malononitril (XII) bileşiği arasındaki mikrodalga desteğiyle gerçekleştirilen reaksiyondan yeni tetrazol-kromen türevleri sentezlendi. Sentezi gerçekleştirilen 14 adet yeni bileşiğin yapıları spektral yöntemler (FTIR, 1H NMR, 13C NMR (APT) ve HRMS) kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, novel acridine, xanthene, chromene derivative compounds containing drug active tetrazol and sulfonamide groups have been synthesized. For this purpose first of all, 4-(1H-tetrazol-5-yl)benzaldehyde II(a) and 3-(1H-tetrazol-5-yl)benzaldehyde II(b) compounds have been obtained from 4-formylbenzonitrile I(a) and 3-formylbenzonitrile I(b). Novel tetrazole-acridine derivatives were synthesized by the reaction among obtained tetrazole-aldehyde compounds II(a,b), cyclic 1,3 diketone compounds III(a,b) and sulfonamide compounds (IV, IX) with assisted microwave irritation. Novel tetrazole-xanthene derivatives were synthesized by the reaction between obtained tetrazole-aldehyde compounds II(a,b) and cyclic 1,3 diketone compounds III(a,b) with assisted microwave irritation. Finally, novel tetrazole-chromene derivatives were synthesized by the reaction among obtained tetrazole-aldehyde compounds II(a,b), cyclic 1,3 diketone compounds III(a,b) and malononitrile compound (XII) with assisted microwave irritation. Structures of synthesized 14 compounds were characterized using spectral techniques (FTIR, 1H NMR, 13C NMR (APT) and HRMS).