Karbamatlı bir insektisid/nematosid olan carbosulfan, ethyl carbamate ve ethyl methanesulfanat'ın tek başlarına veya birlikte kullanıldığı zaman insan perifenal lenfositlerinde sitogenetik etkileri
  1. Tez No: 65339
  2. Yazar: EYYÜP RENCÜZOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
XXI ÖZ Bu Çalışmada Carbosulfan ( C ), Ethyl Carbamate (EC=Urethan) ve Ethyl Methanesulfonat (EMS)'ın tek tek ve karışım halinde insan periferal lenfositlerinde kromozom anormallikleri (KA)(chromosome aberrations^CA), kardeş kromatid değişimi (KKD)(sister chromatid exchange=SCE) oluşumu, replikasyon indeksi (RI)(proliferasyon indeksi=PI), mitotik indeks (MI) ile gap oluşumu üzerindeki etkileri ve test maddelerinin karışım halinde kullanıldıkları zamanki etkileriyle tek tek kullanıldıkları zamanki etkileri karşılaştırılarak herhangi bir sinerjitik veya antagonist etki gösterip göstermedikleri araştırılmıştır. C, EC ve EMS tek başlarına KA oluşumunu artırmışlardır. KKD oluşumunu ise, EC artırmazken, C sadece 48 saatlik muamele süresinde, EMS ise 24 ve 48 saatlik muamele sürelerinde artırmıştır. Yine C, RI'ni sadece 48 saatlik muamele süresinde, MI ise her iki muamele sürelerinde düşürmüştür. EC ise tek başına 24 saatlik muamele süresinde RI'ni etkilememiş, fakat MI zayıf bir şekilde düşürmüştür. 48 saatlik muamele süresinde ise RI ve MEni artırmıştır. EMS ise MEni düşürürken RI'ni sadece 48 saatlik muamele süresinde düşürmüştür. Test maddeleri tek başlarına gap oluşumunu etkilememişlerdir. C+EC ve C+EMS karışım halinde KA ve KKD sayısını kontrollara göre artırmışlar, RI ve MEni kontrollara göre düşürmüşlerdir. Gap oluşumu ise etkilenmemiştir. Ayrıca C+EC ve C+EMS karışım halinde KA ve KKD oluşumunu genelde sinerjitik olarak artırmışlardır. C+EMS ise RI ve MEni sinerjitik olarak düşürmüşlerdir. C+EC REni düşürmüş fakat MEni EC'nin en düşük konsantrasyonunda (2x10"'' M EC) artırmıştır. Gap oluşumu üzerinde ise test maddelerinin herhangi bir sinerjitik veya antagonist etkileri görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
XXII ABSTRACT in this study, the effects of Carbosulfan ( C ), Ethyl Carbamate (EC ~ Urethan) and Ethyl Methanesulfonat (EMS) alone and as combinations on the formation of chromosomal aberrations (CA), sister chromatid exchange (SCE), gap and frequency of the replication index (RI) and the mitotic index (MI) were investigated in the human lymphocytes and it was also investigated that whether the combinations of the test substances have any synergitic or antagonist effects. C, EC and EMS induced the formation of CA. EC could not induce the formation of SCE, but C induced the formation of SCE only at 48 hours treatment times while EMS induced it at all of the treatment times. C decreased the RI only at 48 hours and decreased the MI at 24 and 48 hours treatment times. EC could not decrease the RI, but it slightly decreased the MI at 24 hours. However EC increased both the RI and the MI at 48 hours. EMS decreased the MI at all of the treatment times and decreased the RI only at 48 hours treatment times. Test compounds have not any effects on the formation of gaps when used alone. C+EC and C+-EMS as combinations, induced the formation of CA and SCE, and decreased frequency of the RI and the MI compared to the controls. The formation of gaps was not influenced by combinations of the test substances. Generally, C+EC and C + EMS as combinations, synergitically induced the formation of CA and SCE. OEMS also, synergitically decreased the RI and the MS. C+EC decreased the RI, but at the lowest concentration of EC (2x10"' M EC) the frequency of MI was increased. It was not observed any synergitic or antagonist effects of the test substances on the formation of gaps.