Orman ürünleri sanayi sektöründe iş sağlığı ve güvenliğine yönelik çalışan algısının incelenmesi
Examination of employe's perception of the occupational health and safety in the forest products industry
- Tez No: 435018
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ CEMİL AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışanları, iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumak ve daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamayı amaçlayan İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) uygulamaları, ülkemizde giderek artan bir güvenlik bilinci ile yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada, tehlikeli işler sınıfı içerisinde bulunan orman ürünleri sanayi sektörü çalışanlarının iş sağlığı, iş güvenliği ve iş kazalarına yönelik algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla hazırlanan çalışmada öncelikle iş sağlığı ve güvenliğinin tarihsel gelişimi, önemi ve amacı, iş kazaları ve meslek hastalıklarının neden ve sonuçları ve risk analizi kavramı incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde orman ürünleri sanayisinin dünya ve ülkemizdeki durumu hakkında genel bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümlerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilinç düzeyleri ve farkındalıkları hazırlanan anket formu yardımıyla ölçülmüştür. Sektör düzeyinde yapılan çalışmada toplam 108 kişiyle gerçekleştiren anket sonuçlarının analizi için SPSS.22 analiz programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, frekans dağılımı, güvenirlik analizi, ki kare testi, T-testi, varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışma sonuncunda cinsiyet faktörünün anlamlı bir etki oluşturmadığı, en fazla iş kazasına uğrayanları 36- 40 yaş grubu çalışanları olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, iş kazası geçirme durumu ile kadercilik değişkeni arasında anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. İş kazasına uğradığını ifade eden çalışanların daha kaderci bir yaklaşıma sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational Safety and Health's implementations reaches the widespread with ever increasing awareness, which aims to prevent the workers from industrial accidents and occupational diseases to work in better safety and health conditions. At this thesis, workers of the Forest Products İndustry, also which is under the Dangerous Class of Occupational Safety and Health, aims to determinate the perceptions of the safety and the accidents. This thesis primarily analysis the historical period of occupational safety and health's implementotions, it's aims and importancy and the result of the work accidents and employee safety. At the second chapter of thesis, the detailed information of the forestry products industry of the world and Turkey is given. At the third and fourth chapter of thesis; workers' awareness and consciousness levels the for occupational safety and health are evaluated by survey form. This study was carried with ( SPSS.22 ) analysis program as a survey on the 108 workers totally. At the evaluation of the data; frequency distribution, confidence analysis, chi square test, T-test, analysis of variance and correlation analysis were used. At the end of the thesis, there is no significant effect of gender factor and mostly injured workers ranges 36 to 40 years old determinated. Also, there is another that there is find out is significant differences of the fatalism variation between the injured employees. The main determination is that the workers who had injured by the work accidents have more fatalistic bliefs.