Kapıkule sağlık ocağı'nın patlatma ile kontrollü yıkılması
The demolition of kapikule health center by using explosives
  1. Tez No: 413486
  2. Yazar: YASİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, İnşaat Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Patlayıcı ile kontrollü yapı yıkımı, hızlı uygulama, düşük maliyet, daha emniyetli olmasından ötürü diğer yıkım tekniklerine göre gün geçtikçe daha ilgi çekici hale gelmektedir. Ülkemizde kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak birçok eski veya hasar görmüş yapı olması, yeni yıkım tekniklerinin arayışına girilmesine sebep olmuştur. Patlayıcı ile kontrollü yapı yıkımı, avantajları hesaba katıldığında dikkate değer bir tekniktir. Bu çalışma kapsamında, patlayıcı kullanılarak yapı yıkımı incelenmiştir. Patlatma ile kontrollü yapı yıkımı hakkında detaylı literatür çalışması yapılmıştır. Tez kapsamında Edirne Kapıkule Sağlık Ocağı'nın patlayıcı kullanılarak ve makine ile yıkımı gerçekleştirilmiştir. Patlayıcı kullanılarak yıkım tasarımı yapılırken betonarme malzemenin mekanik özellikleri, planı ve konumu dikkate alınmıştır. İmkanların kısıtlı olmasından ötürü en uygun tasarım için çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Controlled building demolition with explosives is becoming more attractive day by day cause of it's rapid implementation, low cost and safety. New techniques are seeked in the concept of urban transformation in our country cause there are many of the old or damaged buildings that are needed to be demolished.Considering the advantages, controlled structure destruction by explosives is a remarkable technique. In this study, the destruction with explosives and efficiency of destruction are investigated. A detailed literature about the destruction of the building is worked. Edirne Kapıkule Health Center are destructed by explosives in the scope of this thesis.When designing the explosive demolition of the building, reinforced concrete's mechanical properties, the plan and the location of the building is taken into consideration.Due to limited conditions, studies have been conducted to design the most suitable facilities.