Yapılarda ahşap kullanımı ve çağdaş yapı teknolojisinde ahşap kullanımı
Wood use of wood and modern building technology use in buildings
  1. Tez No: 413520
  2. Yazar: BURCU KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE EDİRNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bir toplumun yaşam kalitesini belirleyen en temel unsurlardan biri o toplumun mimari yapısıdır.İnsanların yaşam alanlarını oluşturan toplumun mimarisinde, kullanılan malzemeler insanların yaşamlarını ve yaşam kalitesini doğrudan etkilemektedir. Ahşap tarih öncesi çağlardan beri insanların yapı yapmakta kullandığı eski ve en yaygın yapı malzemesidir.Geçmiş yıllarda yapılarda,taşıyıcı iskelet sisteminde,kapı ve pencerelerde,iç ve dış alanlarda akla gelen hemen her alanda kullanılan ahşap,günümüz teknolojisiyle birleştiğinde bütünlüğünü ahşaptan alan yapılar ile birlikte betonarme ve çelik yapılarda da kendisine yeni kullanım alanları bulmuştur.İç mekanlarda zemin ve duvar kaplamaları,dış mekanalarda cephe kaplamaları bunlardan birkaçıdır. Bu çalışmada da mimari yapılarda geçmişten günümüze,hem Türk mimarisinde hem de dünya mimarisinde en temel ve eski yapı malzeemsi olan ahşabın,geçmişteki ve günümüz teknolojisindeki kullanım alanlarından bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Architecture is the main factor to indicate the people's quality of life.The material which using for making architectural structures,it effects the quality of life. The wood is the oldest and common material using to make construction since prehistory.These wooden materials used in supporting frames,doors and windows,inside and outside areas.Nowadays wooden materials can be used in reinforced concrete and steel constructions such as interior floor,wall cladding and exterior cladding. This essay explains how to use wooden materials in making architectural structure and shows the oldest and popular wooden structures examples in Turkish architecture and also worldwide architecture.