Otomotiv için akıllı koltuk araştırmaları
Researches of smart seat for automotive
- Tez No: 413519
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Dünya üzerinde üretilen ve satın alınan araç sayısı her geçen yıl daha da artmaktadır. Genel olarak trafiğe çıkan araçların önemli ölçüde arz ettiği tehlike içeriği, güvenlik riskleri ve potansiyel sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Sürekli uzun süreli seyahatler gerçekleştiren ve bu yolculukları esnasında sabit şekilde koltukta oturan yolcularda, zamanla diyabet gibi risk taşıyan rahatsızlıklar gözlemlenmektedir. Bu sağlık risklerini ve sorunlarını dikkate alan firmalar, birincil önceliğin güvenlik olması şartıyla araç iç mimarisinin yeniden şekillendirilmesi gerektiğinin farkına varmışlardır. Yolculukların sağlıklı, konforlu ve güvenli geçmesinin dışında kaliteli ve sağlıklı yaşanması da amaçlanarak, firmalar araç koltuklarını ve bunlarla entegre olarak çalışan otomotiv iç mimarisini oluşturan elemanların geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapmaktadır. Yapılan çalışmalar ile günümüzde otomobil tasarımı bir adım öteye geçmiştir. Bu çalışmada akıllı koltuk ve buna entegre olarak çalışan iç mimari bileşenleri incelenerek mercek altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of vehicles which produced and the purchased in the world is increasing every year. Generally, the danger content of vehicles which are started to use in traffic, brings some security risks and potencial health problems as together. At the passengers who is performing and sitting constant during the contunious long-term trips, observed risky deseases such as diabetes over time. The companies that are taken into account these health risks and problems, have recognised reshaping vehicle interior by the condition with priority of security. Out of the comfortable and safe journey objective, with the aim of live in high quality and healthy companies have been working on the development of the car seat and the elements of the integrated automotive interiors working with them. Studies with car design has undergone a step further today. In this study smart seats and the interior components which are integratedly working with the smart seats, was examined by getting under the spotlight.