Elmada 'Kaşel 37xdelbarestivale' f1 populasyonunda bazı meyve kalite kriterlerinin karakterizasyonu
Characterization of some of the fruit quality characteristics on apple 'Kasel 37xdelbarestivale' f1 population
  1. Tez No: 413536
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tezde 'Kaşel-37' (Ana; Amasya çeşidinden seçilen genotip) ve 'Delbarestivale' (Tozlayıcı) çeşitlerinin melezlemenmesi ile elde edilen F1 melez bireylerinde aroma bileşikleri, şeker ve organik asitler gibi bazı meyve kalite özellikleri incelenmiştir. Eğirdir, Samsun ve Malatya lokasyonlarından gelen meyveler pomolojik analizlerin yanı sıra meyve kalitesinde büyük rol oynayan aroma maddeleri HS-SPME/GC/MS (Headspace Solid Phase Micro Extraction/Gas Chromatograpghy Mass Spectrometry) yöntemi ile; şeker, organik asit ve C vitamini içerikleri ise HPLC (High Performance Liquid Chromatography) tekniği ile kalitatif ve kantitaif olarak analiz edilmiştir. Toplam 91 adet özellik incelenmiştir. Ortalama meyve ağırlığı ve meyve boyu bakımıkndan Eğirdir lokasyonunda öteki lokasyonlara göre en yüksek değerler elde edilmiştir. F1 bitkilerinin SÇKM içerikleri ebeveynlerden daha yüksek iken meyve et sertliğinin ise daha düşük olduğu saptanmıştır. HPLC ile yapılan analizlerde meyvelerde en fazla bulunan organik asit malik asit, en fazla bulunan şekerin ise fruktoz olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda F1 bitkileri ve bunların ebeveynlerinde HS-SPME/GC/MS tekniği ile 16 aldehit bileşiği, 15 ester bileşiği, 15 asit bileşiği, 13 alkol bileşiği, 5 keton bileşiği ve 3 terpen bileşiği ve belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine fruit quality characters such as aroma compounds, sugars etc. by using a F1 population that was created by crossing 'Kaşel-37' (female parent; selected from Amasya cultivar) and 'Delbarestivale' (male parent) cultivars. Fruits that had grown in Eğirdir, Samsun ve Malatya regions addition to the pomological analyses, flavor components that have a high importance for fruit quality, detected by HS-SPME/GC/MS (Headspace Solid Phase Micro Extraction Gas Chromatography/Mass Spectrometry) methods and as for the sugars, organic acids and vitamin C analyses HPLC (High Performance Liquid Chromatography) techniques were used. Totally 91 different characteristics were investigated. As a result, average fruit weight and height obtained by Eğirdir location found higher than the other locations. In addition, TSS content of F1 fruits were found higher than the parent fruits while firmness were lower. Analyses performed with HPLC technique showed that the most common organic acid was malic acid and the most common sugar was fructose. Accroding to the results of HS-SPME/GC/MS analysis, it was determined that 16 different aldehydes, 15 esters, 15 acids, 13 alcohols, 5 kethones and 3 terpenes.