D-400 karayolu T5 tünelinin (anamur-kaledran arası) jeoteknik olarak incelenmesi
D-400 motorways (anamur-kaledran segment) investigation geotechnical tunnel of the T5
- Tez No: 413537
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Akdenizin iki büyük şehrini (Mersin-Antalya) birbirine bağlayan karayolunun Mersin ili Anamur ilçesi ile Kaledran bucağı arasında yapımı devam etmekte olan yol çalışmasında T5 ismi ile anılan tünel yapımı işinde, bölgenin jeolojik incelenmesi, jeolojik modellemesi ve güzergah analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, kazı sınıflarının belirlenmesi, yorumlanmasını ve alternatif öneriler sunulması amaçlanmıştır. Yapımı devam eden D-400 Karayolu yapım çalışması topoğrafyanın engebeli olması nedeniyle ilk proje revize edilmiş ve daha önce 4 tane olarak tasarlanan tünel sayısı 8'e çıkarılmıştır. Bu bağlamda daha önce Km:224+762 – 225+560 kesimi“sandık yarma”olarak tasarlanmış olup, revize projede T5 isimiyle anılan tünel projelendirilmiştir. Tünel çalışması bölgenin jeolojik koşulları irdelendiğinde yarma projesine göre daha emniyetli tarafta kalmaktadır. Çalışma alanında genel olarak kahverenkli kırılgan, bol eklemli ve çatlaklı Ordovisiyen yaşlı Çakmak formasyonu (Oç) yüzeylemektedir. Daha önceki projede 1/2 açılacak yarmayla geçilmesi planlanan güzergahtaki stabilite (duraylılık) sorunlarından dolayı tünel projesine dönülmüştür. Genel olarak tünel güzergahı, etkin paleotektonizmaya bağlı parçalı – çok parçalı zonlar içeren, yer yer çok sık eklemli metamorfik kayalardan oluşan Çakmak formasyonu (Oç) içerisinde yeralmaktadır. Tünel aynasında kayaç gruplarının jeomekanik özelliklerine bağlı olarak kazı sonrasında ileri derecede rahatlama ve mekanik ayrışmalar gelişmektedir. Bu çalışma ile tünel içerisinde NATM yöntemi ile tünel açılmasına olanak sağlayacak olan RMR ve Q hesaplamaları yapılmış olup, proje verileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, geological investigation, geological modelling and itinerary analysis of ongoing tunnel project which is called as T5 has been done where the motorway is located Mersin city and Anamur town linked to Kaledran township which is connected the two biggest city of Mediterranean (Mersin-Antalya). Consequently, the aim of this study is to define excavation classes, interpret them and offer some alternative suggestions about the project. On the contrary of the old plan of the slope analysis, the ongoing T5 Tunnel project has been standing on more safety zone for lanslide. In the region, it is generally exposed Çakmak Formation (Oç) which consist of brown colored, fragiled, a lot of joint and fractured. In the early slope analysis, slopes have been designed 1/2 but in the same formation were abandoned instead Tunnel project has been accepted because of some problem of the slope stability. In general, the Tunnel itinerary is presented by Çakmak Formation (Oç) composed with pieced – multi pieced zones due to active paleo-tectonics, in places frequent joint metamorphic rocks. On the tunnel face, depends on geo-mechanical features of the rock groups after excavation it has been excessively relief and mechanical separation occured. with this study, in the tunnel grounds are classified according to the Q-system, RMR and NATM, also stabilization techniques are determined which leads to possible to excavation, the project datas has been examined.