Mikrofilament özlü ştapel sargılı iplikler ve bu ipliklerden dokuma kumaş özelliklerinin incelenmesi
Research on staple covered microfilament core-spun yarns and properties of fabric woven from these yarns
- Tez No: 413535
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzde, tekstil sektöründe artan taleplerlere cevap verebilen birçok alternatif iplik üretim sistemlerinde farklı hammaddeler kullanılarak elde edilen fonsiyonel iplikler tercih edilir hale gelmiştir. Fonsiyonellik kazandırılmış iplik türlerinden biri kompozit iplik yapılarıdır. Kompozit ipliklerin üretimleri yeni veya modifiye edilmiş birçok eğirme sisteminde gerçeklebilmektedir. Kompozit bir iplik çeşidi olan özlü iplik, öz ve sargı bileşenlerinin bir araya getirilmesiyle bu iki bileşenin özelliklerinden aynı anda faydalanmak amacıyla geliştirilmiştir. Özlü iplik belirli bir bükümde sargı elyafının mono/multifilament ipliğin etrafına sarılmasıyla üretilmektedir. Bu çalışmada, aynı doğrusal yoğunluğa ve farklı filament inceliklerine sahip tekstüre polyester filament öz olarak kullanılmıştır ve modifiye edilmiş ring eğirme sisteminde pamuk sargılı sert özlü iplikler üretilmiştir. Öz oranının iplik performans özellikleri üzerindeki etkisini belirleyebilmek amacıyla farklı numaralarda iplikler üretilmiştir. Buna ilaveten sert özlü iplik performans özellikleri ile karşılaştırmak amacıyla aynı üretim parametrelerinde konvansiyonel (%100 Pamuk) ipliklerin üretimleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bu ipliklerin atkı ipliği olarak kullanılmasıyla aynı örtme faktöründe indigo boyalı denim kumaşlar üretilmiştir. Bu ipliklere ve denim kumaşlara çeşitli kalite testleri uygulanarak, filament inceliğinin ve iplik numarasının iplik kalitesi ve kumaş kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçların istatistiksel analizleri Design Expert paket programı yardımıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, to respond the increasing demand in textile sector, functional yarns which can be produced by using different raw materials on various yarn production systems become preferable. One of the functional yarns is composite yarn types. Composite yarns production can be possible in various new spinning systems or modified spinning sytems. Core-spun yarn which is a type of composite yarns is developed to exploit core and sheath components with different properties such an optimum way at the same time by combining of these components. Core-spun yarn can be produced by wrapping sheath fibers around mono/multifilament core with a certain twist. In this study, textured PES filaments with the same linear density and different filament finenesses were used as core and cotton covered hard core-spun yarns were produced on modified ring spinning system. To determine the effect of core ratio on yarn performance, hard core-spun yarns with different yarn number were produced. In addition, conventional (100% Cotton) yarns were produced at the same production parameters to compare core-spun yarns performance. Furthermore, indigo dyed denim fabrics were produced at the same cover factor with using these yarns as weft. The effect of filament fineness and yarn number on yarn and fabric quality has been investigated by applying different quality control tests. The results derived from tests has been statistically analyzed with the aid of Design-Expert statistics package program.