Kemer-Kumluca karayolu Km 74+410 - 74+700 arası heyelan etüdü
Analysis of a landslide on Kemer-Kumluca highway between 74+410 km to 74+700 Km
- Tez No: 557096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN LEVENTELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya, devinimini sürdüren canlı bir varlıktır. Deprem, volkan patlamaları, heyelan gibi olaylar bunun göstergesidir. Bu olaylar canlıların ve mal kayıplarının olmadığı bölgelerde“doğal olay”niteliği taşırken, can ve mal kaybının olduğu bölgelerde“afet”olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde bilimin ve teknolojinin hızlı ilerlemesine rağmen, zaman zaman doğa olayları afete dönüşebilmektedir. İnsanoğlunun doğanın dilini anlayıp, bilimin ışığında hareket etmesi sonucunda bu doğal olayların afete dönüşmeyeceği bir gerçektir. Bu nedenle mühendislik projeleri için yer seçerken bölgenin jeolojik, hidrojeolojik, mühendislik jeolojisi ve jeoteknik modellerinin doğru bir şekilde ortaya konması gerekli ve yeterlidir. 26 Şubat 2018 tarihinde, Antalya ile Finike arasında D-400 karayolunun 75. Kilometresinde heyelan meydana gelmiştir. Hareket eden kütle yaklaşık 100 m genişliğinde ve 800 m uzunluğundadır. Karayolunun hemen üst kısmında ve neritik kireçtaşlarında taç kesimi bulunan heyelan, eski kolüvyon malzemesi içerisinde ilerleyerek sonlanmıştır. Bölgede dört birim yer almaktadır; kiltaşı, kumtaşı, silttaşı, kireçtaşından oluşan Triyas yaşlı Çandır formasyonu (TRAÇ), kireçtaşı ile temsil edilen Jura-Kretase yaşlı Tekedağı formasyonu (JKt), ofiyolitik melanj içerikli Kretase yaşlı Kırkdirek formasyonu (Kkm) ve güncel çökellerden oluşan yamaç molozu (Qym). Bu çalışmada, heyelanın oluşum mekanizması ve iyileştirme yöntemleri araştırılmış; bunun için bölgenin topoğrafik özelliklerinin yanı sıra, litolojik birimlerin mühendislik ve jeoteknik özellikleri ile su durumu irdelenmiştir. Elde edilen mühendislik ve jeoteknik parametreler GEO5 yazılım programında kullanılarak, heyelan analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda; çalışma alanındaki yeraltı sularının drene olamadığı, hareketin temel nedeninin artan hidrostatik basınç olduğu anlaşılmıştır. Bu durumda; en iyi çözüm, proje inşası öncesinde karayolu güzergahını değiştirmek ya da mevcut durumda iyi bir drenaj sistemi yerleştirmek olurdu diye düşünülmektedir. Önlem, iyileştirmeden daha profesyonel ve daha mühendisçe bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
The world is a living organism which keeps going to its precession. The natural events like earthquake, volcanic eruption and landslide are evidence of this motion. These events are defined as“natural event”in areas where there is no loss of life and also property; but they are defined as“disaster”in areas where there is loss of life and also property. Nowadays, despite the rapid development of science and technology, natural events can turn into disasters. It is a fact that the human could understand the language of the nature and act according to science; these natural events will not turn into disaster. For this reason; geological, hydrogeological, engineering geological and geotechnical models of the region must be accurately identified when selecting the site for engineering projects. A landslide has been occurred on February 26, 2018 at 75th kilometer of D400 highway between Antalya and Finike. The moving mass has approximately 100 m wide and 800 m long. The landslide has been started in the neritic limestone, in the upper part of the highway, and ended in old colluvium material. There are four units in the study area; Triassic aged Candır Formation (TRAÇ) consisting of claystone, sandstone, siltstone, limestone; Jurassic-Cretaceous aged Tekedağı formation (JKt) represented by limestone; Cretaceous aged Kırkdirek formation (Kkm) with ophiolitic melange and talus (Qym) consisting of current deposits. The mechanism and also the improvement methods of the landslide were investigated in this study. In addition to the topographical characteristics of the region, the engineering and geotechnical properties of the lithological units and the water condition were examined. The landslide analysis was performed by GEO5 software program, using the obtained engineering and geotechnical parameters. As a result of the analysis; the groundwater in the study area could not be drained and the main reason for the movement was increased hydrostatic pressure. In this case; the best solutions would be to change the route of the highway before construction or to place an adequate drainage system during the construction. Precaution is much more professional and engineering approach.