Antalya Kemer karayolu (D-400) km:15+100.00– 40+065.64 arası seçilen şevlerde kaya düşme tehlike sınıflandırma sistemi uygulaması
Implementation of rock-fall hazard rating system on selected slopes along Antalya Kemer highway (D-400) km: 15+100.00 - 40+065.64
- Tez No: 670803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir çok turizm merkezini birbirine bağlayan Antalya-Muğla D400 Karayolu'nun Sarısu-Kemer kesimindeki (15+100.00- 40+065.64 km'ler arası) seçilmiş şevlerde sürüş güvenliğinin kontrolüne yönelik olarak kaya düşme tehlike sınıflandırma sistemi uygulanmasıdır. Tennessee Kaya Düşme Tehlike Sınıflandırma Sistemi (Rockfall Hazard Rating System, RHRS) (Cain 2004) olarak bilinen sistemde, öncelikli ve ayrıntılı olmak üzere iki tür sınıflandırma yapılmaktadır. Öncelikli sınıflandırma sonucunda tehlikeli öngörülen şevler (A sınıfı) ayrıntılı sınıflandırmaya tabi tutulur. Ayrıntılı sınıflamada, şev yüksekliği, şev önü hendek etkinliği, ortalama araç riski, yol genişliği, düşen bloğun sürücü tarafından algılanma mesafesi, kaya düşme tarihçesi gibi saha ve yol geometrisine ait bilgiler ile gözlemsel olarak saptanan farklı türde şev yenilmeleri (düzlemsel, kama, devrilme, farklı bozunmaya bağlı kaya düşmesi, döküntüler) gibi jeolojik karakteristikler arazi çalışmaları kapsamında puanlanır. Tez çalışması kapsamında yapılan arazi çalışmaları sonunda 8 adet A-sınıfı şev belirlenmiş ve bu şevlerin ayrıntılı sınıflandırma çalışmaları yapılmıştır. Ayrıntılı sınıflandırma sonucunda hem saha ve yol geometrisi hem de jeolojik karakterizasyon aşamalarından 300 ve üzerinde puan alan şevler en tehlikeli şevler olarak değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Antalya, Karayolu, Kaya Düşmesi Tehlike Sınıflandırma Sistemi, Şev
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to apply a rockfall hazard rating system for the control of driving safety on selected slopes at the Sarısu-Kemer (between 15 + 100.00- 40 + 065.64 km) section of the Antalya-Muğla D400 Highway, which connects many tourism centers. In the system known as Tennessee Rockfall Hazard Rating System (RHRS) (Cain 2004), two types of classification are made, priority and detailed. Slopes that are considered dangerous as a result of priority classification (Class A) are subjected to detailed classification. In detailed classification, information about field and road geometry such as slope height, slope front trench activity, average vehicle risk, road width, distance to the driver's perception of the falling block, history of rockfall, and information about geological characteristics such as different types of slope failures (planar, wedge, overturning, rock fall due to different weathering, raveling) detected observationally are scored within the scope of field studies. At the end of the field studies carried out within the scope of the thesis study, 8 A-class slopes were determined, and detailed classification studies on these slopes were applied. As a result of the detailed classification, the slopes which get over 300 points in terms of both field and road geometry and geological characteristics were evaluated as very dangerous. KEYWORDS: Antalya, Highway, Rock fall Hazard Rating System, Slope